Burcu Kayımtu

534

D’She Style tavsiye eder🔝

D’She Kadını Sevgili Burcu Kayımtu’ya @burcukayimtu sorduk;

Uzun yıllardır Türkiye’nin en büyük reklam ajanslarından birinin başındasınız. Bir kadın yönetici olarak, reklam piyasasının bugününü nasıl yorumlarsınız?

Reklamcılık form değiştiriyor diyebilirim. Fikrin değeri her zamanki yerinde, ancak bununla beraber yaşayacağı mecralar çeşitlendi, etki alanları genişledi ve artık somut ölçüm teknikleriyle sorgulanıyor. İnsanoğlu artık daha mobil yaşıyor. Şu an burada iken aynı zamanda pek çok yerde olabiliyor. Aplikasyonlar hayatımızın ayrılmaz parçaları halini aldı ve iletişim noktalarının başında geliyor.

Şöyle bir örnek verebilirim; hangimiz sabah uyanır uyanmaz ‘Bi instagrama bakayım’ deyip güne başlamıyor? Sosyal medyanın hayatın her alanını kapsadığı zamanlardayız ve artık her marka bunun ne denli önemli olduğunu bilerek aksiyon alıyor. Elbette televizyonun hayatımızda her zaman çok önemli bir yeri var ancak, sosyal medya onun önüne geçmiş durumda. Markalar sosyal medya üzerindeki paylaşımların ne olacağı, açık havadaki reklam alanlarının nasıl en etkili biçimde kullanılacağı, mevcut veri tabanlarıyla nasıl daha etkili satış kampanyası yapılabileceği gibi sorularla planlarını hazırlıyor.

Biz reklam profesyonelleri olarak artık çok daha etkin bir biçimde iş, planlama ve strateji konuşmalıyız diye düşünüyorum. Veri projeleri üretmeli ve satışa, hizmete olan etkiyi önceliğimiz haline getirmeliyiz. Tabii ki her zaman büyük fikrin peşinde koşmaya da devam etmeliyiz.

Reklam veren ve ajans ilişkilerinde en verimli sonucu alabilmek için markalara tavsiyeleriniz nelerdir?

Markalara öncelikli önerim, aramızdaki hizmet alışverişini en iyi şekilde nasıl kullanabileceğimizi ön planda tutarak bizlerle, yani reklamcılarla iletişim kurmaları olacaktır. Bizler, işimize hakim ve aynı zamanda sorumluluklarımızı bilen reklamcılarız. Ürünü en az müşterimiz kadar anlar, markalara en doğru çözümü sunarız. Reklam ajanslarına sipariş verirken yalnızca ürün hakkında bilgi vermeleri yeterli olacaktır. Ürün ile birlikte reklamcılara kendi fikirlerini de empoze etmemeliler. Bir de her şeyin başının dostluk olduğuna inanıyorum. Birbirleri ile arkadaş olmayı başarmış reklamcı ve reklam verenin on kaplan gücünde iş çıkaracağından emin olabilirsiniz.

Daha iyi bir yaşam için D’She Style’da kalın.