Burçin Birdane

599

D’She Style söyleşi 🔝

D’She Kadını Sevgili Burçin Birdane’ye sorduk;

Pasta yapmaya nasıl başladınız? Pasta yapmayı muhteşem bir sanat haline dönüştürmeden önce mutfakla aranız nasıldı?

Pasta yapmaya başlamama, aslında o dönem yazdığım www.burcinindenemeleri.com adresli blogum vesile oldu. Çoğunlukla yurtdışından aldığım pasta, kek ve kurabiye kitaplarından bazen de kendi oluşturduğum tarifleri deneyerek özenle fotoğraflarını çeker ve paylaşırdım. Belli bir takipçi kitlem oluşmuştu. Sonra büyük oğlumun doğum gününde, pastasını kendi yapma isteğim ile şeker hamuru ile tanıştım. Küçüklükten itibaren renklere ve elle şekillenen objelere, sanata karşı olan ilgim, sevgim ve yeteneğim bu uğraş ile ortaya çıkmış oldu.

Asıl mesleğinizi öğrenebilir miyiz? Meslek değiştirmek ve yepyeni bir iş kurmak büyük bir cesaret gerektiriyor. Pastacılık konusunda kariyerinize devam etmek üzere karar verirken tereddütleriniz, endişeleriniz ya da bir B planınız var mıydı? Girişimci bir ruha sahip olan ancak mevcut düzenini bırakıp yeni bir kariyere yönelmeye cesaret edemeyen kadınlar için neler tavsiye edersiniz?

Stilistim, moda tasarımı okudum fakat bu iş üzerine hiç çalışamadım ne yazık ki. Otomotiv Yan Sanayi Sektöründe 17 yıl Yönetim Kurulu Asistanı olarak çalıştım. Çalışırken aynı zamanda hobi olarak pasta yapmaya devam ettim. Hazırladığım pastaları blogumda paylaşınca Google’da pasta arayanlar bloguma ve bana ulaşmaya başladılar. Bu dönemde kendimi bambaşka fakat aynı zamanda çok keyifli ve renkli bir dünyanın içinde buldum. İki işi yaklaşık 3-4 yıl bir arada yürütmek için olağanüstü çaba sarf ettim. 08.00–18.00 çalışıp, eve geldikten sonra sabaha kadar sipariş hazırlayıp bazen 2-3 saat uykuyla bazen hiç uyumadan işe gittiğim günler oldu. Sonunda iş içinden çıkılmaz bir duruma gelince pastacı olmayı seçerek işten ayrıldım. Kurulu düzenimi bozmadan önce, belki de ben hayal etmeden belli bir müşteri portföyüm oluşmuştu ki bu iş için bu çok önemli bir kriter. Bir atölye açmaya karar verip 0’dan başlamak bu işte çok riskli bir durum bana göre. Tavsiyem buna bağlı olarak iyi etüt etmek olur.

Pasta tasarımlarınızdan söz eder misiniz? Örneğin; bir tasarımı yaratma süreciniz nasıl ilerliyor? Bir konsept üzerine mi tasarım oluşuyor? Sizden istenen ilginç pasta tasarımları oluyordur mutlaka. Romantik ya da eğlenceli, neşeli ya da heyecan veren bir tasarım hikâyenizi anlatır mısınız?

Her şekilde tasarım oluşturabilmemiz mümkün. Akla gelen, hayal edilen tüm detayları pastaya yansıtabiliyoruz. Mevcut tasarımlarımızdan seçilebileceği gibi, belli bir konsepte, temaya ya da renklere göre de çalışabilmemiz mümkün. İlginç tasarımlarla zaman zaman karşılaşıyoruz. Benim için en streslisi ve unutamadığım, evde olduğum dönemde 7 katlı maket düğün pastası siparişi almıştım büyük bir cesaretle. İlk başladığım zamanlarda hep boyumdan büyük işlere kalkışmayı sevdim. Pastanın tamamı güllerle kaplıydı. 3 haftalık bir çalışma ile binlerce gül yaprağını tek tek kesip, ezdim, monte ettim. Her akşam belli bir miktar hazırlayıp evimizin salonunda, boyu çok uzun olduğu iki parça halinde duran pastaya monte ediyordum. Teslimat günü geldi fakat hesaplamadığım bir şekilde pasta salon kapısından çıkmıyordu. Uzunluğunu hesaplamıştım fakat genişliğini hesaba katmamıştım. Başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Çözüm olarak hem salon hem de sokak kapısını söktük. Yan tutarak bir şekilde çıkardık.  5. Kattan aşağı indirdik. Boğaz’da yer alan, İstanbul’un en gözde oteline gidene kadar kenarlardaki güllerin çarpıp zara görmemesi için kollarımla sımsıkı tuttum. 3 parçaya bölmek durumunda kaldığımız pastayı otelde bir araya getirdim. Tüm açıkları kapattım. Dönüş yoluna geçtiğimizde tüm yorgunluğuma ve tutulmuş koluma rağmen üzerimde o yaşıma kadar hissetmediğim bir hafiflik ve rahatlama hissettim. Gece saat 22.00 olmuştu.

Bireysel ve kurumsal workshoplarınızdan bahseder misiniz?

Günlük olarak düzenlediğimiz workshoplara gerek yurtiçinden gerekse yurtdışından katılımcılarımız oluyor. Aynı zamanda farklı şehir ve ülkelerde de workshoplar düzenledik. Kendi içinde karakter modelleme, çiçek, butik pastacılık, katlı pasta ve üç boyutlu pasta gibi kategorileri mevcut. O gün için hangi pasta ya da figür belirlendiyse katılımcılarla o modeli çalışıyoruz. Giderken yüzlerin gülmesi bizim için çok önemli.

TV programları, klipler ve görsel şovlar için hazırladığınız büyüleyici pastaların nasıl ortaya çıktıklarını anlatır mısınız?

Bein Gurme kanalı için 2,5 dönem Pasta Atölyesi adlı çok keyifli bir program hazırladık. Özellikle yeni başlayanların ve bu işe ilgi duyanların çok ilgisini çekti. Hala tekrar bölümler ilgi ile izleniyor. Gelen geri bildirimlerden bunu anlıyoruz J Modelleri farklı teknikleri içerecek ve her bölümde farklı yapıda bir pasta gösterecek şekilde belirledik. Bu açıdan da oldukça faydası olduğu düşünüyorum izleyen herkese. Klipler için hazırladığımız pastalarda da tema verildiği takdirde en uygun olan tasarımı keyifle çalışıyoruz.

Amatör olarak pasta yapmak için nelere ihtiyacımız var? Şekil vermek, süslemek, renklendirmek için elimizde hangi malzemeler olmalı?

Pastaların görseli olduğu kadar lezzeti de çok çok önemli. Bu açıdan pasta hazırlarken ne kadar kaliteli malzeme kullanırsak (un, kakao, çikolata vb.) ortaya çıkan sonuç da o kadar lezzetli ve yemesi keyifli olur. Öncelikli şartımız bu. Şeker hamuru ile ilgili malzemeleri ilk zamanlarda Türkiye’de bulmak çok zordu. Tüm ekipmanlarımı ilk başladığım yıllarda Amerika ve İngiltere’den almıştım fakat şimdi her şey ne mutlu ki çok kolay ulaşılabilir şekilde gerek internette gerekse pasta malzemeleri satan mağazalarda mevcut. Dikkat etmemiz gereken aldığımız kalıp ya da ekipmanın kaliteli olması sonucun düzgün çıkması. Herkesin bütçesine ve hazırlamayı planladığı pastaya göre temin etmesi gereken malzemeler farklı olacaktır. En sade hali gerekli malzemeleri; şeker hamuru, kaliteli bir merdane, şeker hamuru ütüsü – merdanesi, çeşitli silikon kalıplar, kesiciler, pizza kesici, kretuvar, modelleme seti olarak özetleyebiliriz.

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.