Begüm Karamahmutoğlu

534

D’She Style söyleşi🔝

D’She Kadını Sevgili Begüm Karamahmutoğlu’na sorduk;

Yılbaşı akşamını sevdikleriyle evde geçirecek olan D’She Kadınları’na sofra süsleme ve mönü detayları için neler tavsiye edersiniz?

Öncelikle masanın umut, canlılık ve neşe hissi uyandırması gerektiğini düşünüyorum. Elbette ki eldeki imkanlar ve zevkler çok farklı olabilir. Ama yaratıcılıkla çok da fazla malzeme kullanmadan şık ve güzel sofra düzenlemeleri gerçekleştirilebilir. Yılbaşıyla özdeşleşmiş kırmızı, yeşil ve gold renklerin dışında masa süslemesinde beyaz da çok rahatlıkla kullanılabilir.

Yılbaşı demek kış demek. Kış mevsimini simgeleyen detaylar ve aksesuarlarla örneğin kozalaklar, geyikler, kış konseptine uygun özel yılbaşı aksesuarlarıyla masanızı süsleyebilirsiniz. Diğer aksesuarlarda ise gümüş kullanımı sofraya şıklık ve ışıl ışıl bir görünüş sağlayacaktır. Aklınızda yarattığınız konsepte uygun olacak bir masa örtüsü, kumaş peçete ve supla seçimi önemli diye düşünüyorum. Ahşap masa üzerine yapılacak süslemelerde ise koyu rengin avantajı kullanılarak masa üzerine yerleştirilecek yeşillikler, kozalaklar, çubuk tarçın, nar ve mumların çok şık duracağına inanıyorum ve Daily News’taki yeni yıl öncesi davetlerde de bunu sık sık kullanıyorum.

Ayrıca davetlilerin oturacağı yerleri önceden belirlemek de davet sahibine ya da ev sahibine büyük kolaylık sağlayacaktır. Özenle hazırlanmış ve yazılmış isimliklerin peçetenin üzerine ya da tabağın üzerine uygun bir dekoratif ögeyle yerleştirilmesi özenli olur. Bu anlamda hoş bir kaligrafik ya da özenli bir yazım öneriyorum.

Yemeğe oturmadan önce güzel ve çeşitli hazırlanmış bir peynir tabağı öneriyorum. Yine tercihe göre buna hoş bir havyar tabağı ya da soğuk et tabağı da yemek öncesine eşlik edebilir.  Yılbaşı gecesinde; sofrada başlangıç olarak balkabağı çorbası olabilir. Soğuk mezelerden beğeniye göre birkaç çeşit tercih edilebilir. Vejetaryen misafirleriniz olacağını göz ardı etmeden onların da tercih edeceği bir alternatifi bulundurmanızı mutlaka öneriyorum.

Ana yemekte tercih kestaneli pilav ve hindi olabileceği gibi, mantar soslu ya da cafe de Paris soslu bir bonfile ile yanına sebze garnitür, ıspanak püresi de tercih edilebilir.

Tatlı olarak evde yapımı da pratik olan elmalı tart yanına vanilyalı dondurma ve sufleyi misafirlerinize ikram edebilir ya da kalburabastı, ayva tatlısı gibi Türk tatlılarını tercih ederseniz geç saatlere kadar sofranın üzerinde sunumda bırakabilirsiniz.

Ayrıca yemek sonrası için  portakal, çubuk tarçın, limon ve zencefil ekleyerek hazırlayacağınız yılbaşı çayına;  reçelli yılbaşı kurabiyeleri, gingerbread man ve çeşitli formdaki yılbaşı kurabiyeleri eşlik edebilir.

Çocukluğunuzda evde geçirdiğiniz yılbaşı akşamları nasıldı?

Benim için yeni yıla giriş aile, samimiyet, özenli bir sofra, sıcak sohbetlerin yapıldığı, anıların konuşulduğu bir gece demek her zaman. Ben İzmirliyim. Çocukluğumda hep karla kaplı bir sabaha uyanmayı hayal ettim ama şehrin ikliminden dolayı tabi ki bu mümkün olamadı.

İzmir’de yaşadığımız semt olan Alsancak’ın ışıl ışıl süslendiğini hatırlıyorum çocukluğuma döndüğüm zaman. Yılbaşı akşamlarında da sofra ve yemekler hep ön plandaydı. Baba tarafı Giritli, anne tarafı Rumelili olunca; masada lezzet,  çeşitlilik; sofrada özen ailem için olmazsa olmazdı. Çocukluğumda yılbaşı akşamı hep huzur demekti benim için… Heyecan ve sürprizlerle dolu, normal günlerden farklı olarak, yasakların delindiği, bol tatlının ve geç yatmanın serbest olduğu bir akşamdı…

Sizin yılbaşı akşamı için planlarınızı öğrenebilir miyiz?

Yeni yılı Daily News’ta karşılayacağız. Geçen sene lezzet, sohbet ve eğlence dolu bir gece geçirmiştik. Bu sene de sevdiğimiz misafirlerimizle ve arkadaşlarımızla birlikte keyifli sohbetlerin, zarif sürprizlerin ve dj performansının da olacağı samimi ve güzel bir gece yaşayacağımıza inanıyorum.

Daily News, Hillside Etiler’in içerisinde, şehrin tam ortasında, ev sıcaklığında, kendine has kent manzarası ile rahat, sıcak, bir o kadar da ambiyansı elegan bir mekan.  Yeni yıla girerken ve yeni yıl boyunca bu yakınlığı ve sürprizleri devam ettirmek istiyoruz.

Yeni yılda kendiniz, aileniz ve dostlarınızla bir arada gerçekleştirmek istediğiniz planlarınız ve dilekleriniz nelerdir?

Gelecekle ilgili çok net plan ve program yapan biri değilim. Ama hayal kurmayı severim. Hayallerin tılsımına inanırım. Ailemle birlikte, sağlıklı, huzurlu olmak ve sevdiğim işi yapıyor olmaya devam etmek en büyük dileğim.

2019 benim meslek hayatımda 25. Yılım. Dolayısıyla bu seneyi, benim için özel bir proje ile taçlandırmak istiyorum. Şu Anda üzerinde çalıştığım için sürpriz kalsın mümkünse.  25. meslek yılımda bu özel projenin uğuruna çok inanıyorum. Daily News ile ilgili halihazırda süren ve geliştirilecek bir çok konu var. Onların kapsamını da genişletmek ve hızlandırmak istiyorum. Amacım ve isteğim tüm bunları yetişebildiğim ölçüde gerçekleştirebilmek..

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.