Baş Ağrısı İçin Doğal Çözüm Yolları

437

D’She Style tavsiye eder🔝

Baş ağrıları pek çok nedene bağlı olabilir. Ancak genel olarak baş ağrısının şiddetine, süresine ve baş bölgesinde başladığı yere göre beş farklı türü bulunmakta. Gerilime bağlı, hormonal, sinüzit, migren ve küme baş ağrısının belirtileri farklı ama her biri tedavi edilmediğinde yaşam kalitesini düşürüyor.

Semptomları takip etmek, stres seviyesini dengelemek, uyku düzeni oluşturmak, beslenmeye dikkat etmek, özellikle kafein, peynir, çikolata, şarküteri ve kırmızı şaraptan uzak durmak ile doğal tedavi yöntemleri baş ağrılarını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Baş ağrısı türleri, belirtileri ve doğal tedavi yolları ile ilgili tüm ayrıntılar yazının devamında..

Migren baş ağrısı:

Ağrı genellikle başın bir veya her iki tarafında, bir darbe veya zonklama ağrısı olarak ortaya çıkar. Yaygın olarak gürültü ve ışığa karşı büyük bir hassasiyet hissedilir. Beraberinde kusma ve mide bulantısı görülür.

Sinüs baş ağrısı:

Bu baş ağrıları, normal olarak başın önünde hissedilir. Sinüs ağrısı ve basıncı karakterize bir ağrıdır. Söz konusu ağrının sinüs baş ağrısı  olduğundan emin olmak için bir uzman tarafından sinüslere bakılmalıdır.

Küme baş ağrısı:

Küme baş ağrıları genellikle başın bir tarafında bıçak saplanmış bir ağrı olarak tanımlanır ve çoğu kez gözün ağrıması ile şiddetli terlemenin eşlik etmesidir. Bu tür bir ağrı genellikle yaklaşık 30 dakika sürer, ancak sıklıkla görülür. Küme baş ağrıları, nedenini tahmin etmek ve tedavi etmek için en zor baş ağrılarıdır.

Hormonal baş ağrısı:

Adet dönemi öncesinde ve sonrasında veya adet sırasında yaşanan ağrılardır. yaşarlar. Bu tür baş ağrıları diğer baş ağrısı türlerinden genellikle daha öngörülebilir olduğu söylenebilir.  

Strese bağlı baş ağrısı:

Gerilime bağlı olarak ortaya çıkan, az ya da çok uyku nedeni ile tetiklenen ağrı türüdür. Yaşam şeklini gözden geçirmek ve stres faktöründen uzak durmak ağrıyı ortadan kaldırabilir.

Eğer yukarıda saydığımız türlerin herhangi biri olarak tanımlanmış baş ağrılarınız varsa, alacağınız tedbirler ve uygulanacak doğal tedavi yöntemleri ise şöyle sıralanabilir;

Semptomları takip ettiğiniz bir baş ağrısı günlüğü tutmaya başlayın.

Uykunuzu iyi bir şekilde gözden geçirin (çok fazla mı yoksa ihtiyacınız olandan az mı uyuyorsunuz?)

Çikolata, peynir, şarküteri, kafein, kırmızı şarap ve diğer alkollü içeceklerin alımını sınırlayın.
Genellikle baş ağrılarına bağlı olduğundan, boyun ağrısı semptomlarını takip edin.
Stres seviyenizi değerlendirin.
B vitamini kompleksi ve magnezyum almayı deneyin;

Masaj yaptırmak için zaman yaratın.

Açık havada yürüyüş yapın.

Baş ağrısının tetikleyicilerini açığa çıkarmaya çalışın. Örneğin, sinüs baş ağrılarının önlenmesi için polen ve tozdan uzak durmak gibi.

Baş ağrıları için doğal çözümler ve beslenme tavsiyeleri:

Nane Yağı
Nane yağı baş ağrılarının tedavilerinde yararlı olan mentol içerdiği için, yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisi vardır. Alına doğrudan sürüldüğünde, stimüle edilmiş kanın beyne gitmesine yardımcı olur ve kas kasılmasını engeller.

1-2 damla nane özü yağı
1 çay kaşığı zeytinyağı veya Hindistan cevizi yağı

Yağları karıştırın ve karışımla yuvarlak hareketler uygulayarak alnınıza masaj uygulayın. Eğer ağrı tekrarlanıyorsa birkaç saat sonra işlemi tekrarlayın.

Lavanta Yağı
Lavanta yağı endişe, depresyon, stres ve uykusuzluğa bağlı gerilimin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

1-2 damla lavanta yağını şakaklarınıza ve boynunuza masaj yaparak sürün. Daha güçlü bir etki için, kaynar suya lavanta yağından birkaç damla ekleyebilirsiniz. Derin nefes alarak buharı içinize çekin ve 15 dakika boyunca yavaşça nefes alın.  

Okaliptüs Yağı

Bu yağ balgam sökücü, antienflamatuar ve acı azaltıcı özelliklerini içerdiği için, baş ağrıları için oldukça etkilidir.

5-6 damla okaliptüs özü yağı
Büyük bir kâse sıcak su

Okaliptüs yağını içinde sıcak su olan kâseye ekleyin ve tamamen çözülmesini bekleyin.
Başınızı, boynunuzu ve omuzlarınızı havluyla örtün, kâsenin üzerine başınızı eğin. Buharı en az beş dakika boyunca içinize çekin.

Biberiye Yağı
Doğal ağrı kesici olarak bilinen biberiye yağı baş ağrıları için oldukça etkili bir tedavidir. Ağrıları anında yok edebilen tatlı ve sakinleştirici özlü bir yağdır.

2-3 damla biberiye yağını avuçlarınıza damlatın ve yavaşça burnunuzun, ağzınızın üzerine avuçlarınızı yerleştirin ve 30 saniye boyunca derin nefes alın.

Kekik veya Adaçayı İle Biberiye Çayı

Biberiye, ağrılarınızın hafiflemesine yardımcı olacak antiinflamatuar özelliklerine sahiptir. Adaçayı bitkisinin antibiyotik ve antioksidan özelliklerine sahipken, kekik antiviral (virüs önleyici) ve antibiyotik etkisi taşır..

Bir avuç biberiye yaprağı
Bir avuç kekik veya Adaçayı yaprağı, Su ve bal

Birkaç dakika boyunca tüm yaprakları suda demlendirin.Kaynatılmış yaprakları süzün ve bal ekleyin.

Fesleğen-Bal-Limon Çayı
Limon ve bal fesleğenin acı tadını yok ederken aynı zamanda sizi rahatlatacaktır.

Birkaç fesleğen yaprağı
Sıcak su
Birkaç damla limon suyu
1 çay kaşığı bal

Kaynayan suya fesleğen yapraklarını ekleyin ve birkaç dakika boyunca demlenmesini bekleyin.
Karışıma balı ve limon suyunu ekleyin.

 

Papatya Çayı
Papatya çayı, ağrılarının hafiflemesine ve zihninizin rahatlamasına yardımcı olan bileşenlere sahiptir. Ayrıca sahip olduğu antiinflamatuar ve antimikrobik özellikler taşır.

1 çay poşeti papatya
Sıcak su
1 çay kaşığı bal

Çay poşetini bir bardak sıcak suya koyun ve 10 dakika boyunca demlenmesini bekleyin. Üzerine bal ekleyin ve iyice karıştırın.

Yeşil Çay
Yeşil çaydaki bulunan kafein, beyindeki kan dolaşımını düzelterek baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olmaktadır..

Yeşil çay yaprağı veya poşeti
Sıcak su

Birkaç dakika boyunca yeşil çay yapraklarını veya çay poşetini kaynar sıcak su bardağında demleyin.
Tatlandırmak için birkaç damla limon suyu veya bal ekleyebilirsiniz.

Zencefil Kökü Çayı
Zencefil baş ağrısının azalmasına ve genellikle bu ağrıların ardından başlayan bulantıları da yok etmeye yardımcı olur.

4 küçük zencefil kökü dilimi
3 bardak sıcak su

Zencefil dilimlerini yavaşça ezin ve kaynayan suya ekleyin. 30 dakika boyunca zencefilin demlenmesini bekleyin.

Elma Sirkesi
Elma sirkesi, antienflamatuar, ağrı kesici, antibakteriyel, antifungal özellikleri sayesinde doğal tedaviler arasında en yaygın olanıdır. Elma sirkesinin günlük kullanımı vücutta asit ve alkali dengesini korumaktadır.

Badem
Bademde bulunan salisin doğal aspirin yerine geçer. Ayrıca badem magnezyum bakımından oldukça zengin bir besindir.

Balık Yağı
Balık yağı, antiinflamatuar özellikleriyle bilinen omega-3 yağ asidi içermektedir. Bu yararlı yağı kullanarak migrenin şiddetini ve sıklığını azaltmış olursunuz.

Tuz
Himalaya pembe tuzu, tuzlar arasında en sağlıklı olanıdır ve mineral, elektrolit bakımından oldukça zengindir. Vücuttaki elektrolitleri yeniler ve baş ağrısının şiddetini azaltır. Ayrıca, bağışıklık sistemini güçlendirir.  

Kırmızı Biber
Kırmızı biber hem iltihaba hem de ağrılara iyi gelir. Biberde bulunan kapsaisinin, ağrı algılamasını engellediği söylenilmektedir.

Kara Buğday
Kara buğday antioksidan bakımından oldukça zengindir ve bu sayede baş ağrılarına karşı oldukça etkilidir. Aynı zamanda antiinflamatuar ve ağrı kesici özelliklerini de barındırır.

Yoğurt                                                                                                 Yağsız yoğurt tüketerek herhangi bir baş ağrısından kurtulabilirsiniz. Bu faydalı besin, beynin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olan kalsiyum ve probiyotik bakımından zengindir.

Ispanak
B2 vitamini içeren ıspanak baş ağrılarını dindirir.
Muz
Baş ağrılarında oldukça etkili olan muz, potasyum ve magnezyum gibi temel besin öğeleri içermektedir.

Mantar
Mantarlar, hücresel enerji üretiminde önemli olan B2 vitamini açısından oldukça zengin bir besindir. B2 vitamini bakımından zengin olan beslenmeler sizi baş ağrılarından koruyabilir. Baş ağrılarını tedavi etmede faydalı olan ve mantarlarda bulunan riboflavin brokoli ve ıspanakla aynı değerdedir.

Somon Balığı
Sağlıklı yağ içeren besinlerin baş ağrılarını tedavi etmede faydalı olduğu keşfedilmiştir. İltihabı ve baş ağrısını azaltabilen somon balığı omega-3 yağ asidi bakımından oldukça zengin bir besindir.

Salatalık
Salatalık vücudun su kaybını gidermeye yardımcı olur. Susuz kalmaktan kaynaklanan baş ağrılarını tedavi eder.

Kinoa
Kinoa, hormonal ve gerilim tipli baş ağrılarında etkili olan magnezyum gibi birçok temel besin öğeleri içermektedir.

Ananas
Ananas baş ağrılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacak meyveler arasındadır. Antienflamatuar özelliklerine sahip olan bromelain içermektedir.

 

Elma
Günde bir tane elma tüketerek baş ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Elma, içinde bulunan magnezyum sayesinde, migrene bağlı olan bütün ağrıları yok etmekte oldukça yararlı bir meyvedir.

Avokado
Magnezyum bakımından zengin olan avokado baş ağrıları için oldukça etkilidir.

Brokoli
Magnezyum bakımından zengin olmak dışında brokoli, beynin en iyi şekilde çalışmasına yardımcı olan CoQ10 adlı bileşiği içermektedir.

Havuç
Havuç sayesinde vücudunuzdan toksinleri atabilirsiniz.

Marul
Beslenmenize marul ekleyerek baş ağrılarından kurtulabilirsiniz.

Sarımsak
Gerilim tipli baş ağrılarına bağlı ağrılardan kurtulmanın en iyi yolu sarımsak kullanmaktır.

Kiraz
Baş ağrısından kurtulmak için birkaç tane kiraz yiyebilirsiniz veya vişne suyu içebilirsiniz. Kirazlar, antiinflamatuar özelliklerini taşıyan ve güçlü bir antioksidan olan kersetin bakımından oldukça zengin bir meyvedir.

Ilık Süt
Ilık sütü tarçın ve beyaz karanfille tüketmek baş ağrılarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Bal
Potasyum ve magnezyum bakımından oldukça zengin olan bal, baş ağrılarını tedavi etmede oldukça etkilidir.

Düzenli beslenmek, vücudu susuz bırakmamak, kafein alımını sınırlamak ve mümkün olduğunca stresten uzak durmak baş ağrılarını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Yukarıdaki yazı bilgilendirme niteliğindedir, herhangi bir tıbbi teşhis ve tedavi yöntemi içermemektedir. Sağlığınızla ilgili her konuda öncelikle bir uzmana danışmanızı tavsiye ederiz.

Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.