9.2 C
İstanbul
Cumartesi, Temmuz 10, 2021
Daha Fazla

  Baray Işık-İlkbahar’da Balkon Çiçeklerinin Bakımı

  D’She Style tavsiye eder🔝

  D’She Kadını Sevgili Baray Işık’a sorduk;

  İlkbaharda balkon çiçeklerinin bakımı için D’She Kadınlarına neler tavsiye edersiniz?

  Ünlü Rus yazar Tolstoy’un dediği gibi ‘ İlkbahar, bitkilerin ve iş yapmanın zamanıdır’. O zaman sizin de, uzun zamandır çıkmadığınız balkonunuza çıkıp, burada sizi bekleyen bitkilerinizle ilgilenmeniz zamanı gelmiştir. Yapılan araştırmalar bahçe ile uğraşmanın tansiyon ve kan basıncını olumlu yönde etkilediği, stresi azalttığı, düzenli olarak bahçe ile uğraşan kişilerin kalp krizi riskinin daha az olduğunu göstermiştir. Dünyada en uzun yaş ortalamasına sahip olan Japonya Okinawa adası yaşayanlarının en sık yaptıkları faaliyet de bahçelerinde zaman geçirmektir.

  Şimdi balkonunuza çıktığınızda yapmanız gerekenleri kısaca özetleyelim.

  Bitkilerin çoğu kış aylarında büyümese de, beslenmelerine devam ederler ve bu besinlerin çoğunu içinde bulundukları saksıların toprağından alırlar. Bu durumda toprağın içindeki besin elementleri azaldıkça, toprakta azalmaya başlar, bu durumda kökler açığa çıkabilir ve bitkiler gerekli besin elementlerine ulaşamaz. Yapmanız gereken ilk işlerden bir tanesi, tüm saksıların eksik topraklarını tamamlamaktır. Bunu piyasada hazır satılan, içinde tüm malzemelerin dengeli olduğu karışımlar kullanarak yapmanızı öneririz.

  İlkbaharda bitkiler yeni yaprak ve yeni çiçekler oluşturmaya başlayacaktır, bu yüzden sonbahar ve kış aylarına göre çok daha fazla besin elementi kullanacaklardır. Saksıda azalan besin elementlerini tamamlamanız, daha sağlıklı bir gelişim için besin takviyesi yapmanız gerekecektir. Bunu sağlamak için, bitkinize sıvı veya granül gübre takviyesi yapmalısınız. Bu konuda piyasa da birçok ürün bulunmakta olup, Mart ayı sonundan itibaren gübre uygulamasına başlamalısınız. Bitki türünüze göre gübre seçmeniz önemlidir, çiçekli bitkiler ve yapraklı bitkilerin gübre ihtiyaçları farklıdır, bu yüzden gübre almadan önce hangi bitkiler için uygun olduğunu inceleyin. Gübrelerin üzerindeki kullanma miktarı ve kullanma sıklığına göre, bitkinize uygulayın.

  Bazı bitkilerde sert kış aylarından sonra hasarlar meydana gelmiş olabilir, kırılan dallar, yarıklar ve bunlar gibi zararlar son derece normaldir. Kırık dalları bir bahçe makası ile kesin, her dem yeşil ağaçlardaki ölü yaprakları temizleyin, saksı yüzeyinde çıkmış olan yabani otları elle temizleyin. Bitkinizin dengeli büyümesini istiyorsanız, aşırı uzamış dalları makasla kesin, diğer dallarla aynı boyuta getirin. Gövdesi ince, tepe tacı büyük bitkiler için gövdelerine takviye çubuğu bağlamanız bitkiniz için faydalı olacaktır.

  İlkbaharda bitkilerle beraber doğadaki tüm canlılar da uyanır ki, bunların arasında balkonunuzda pek de hoş karşılanmayacak bazı zararlılar da vardır. Mantar hastalıkları, zararlı böcekler ve organizmalarda baharla birlikte bitkilere saldırmaya başlarlar. Öncelikle bitkinizi sıkı bir şekilde kontrol etmenizi öneririz, üzerinde herhangi bir hastalık var mı inceleyin, hastalık varsa, bir uzmandan yardım alarak, gerekli ilaçlamayı yapın, bu arada hastalık tespit ettiğiniz bitkiyi diğer sağlıklı bitkilerden uzaklaştırın. Özellikle gövde ve yaprak üzerindeki beyaz noktalar, yaprak kıvrılmaları, yenmiş yapraklar, koyu lekeler hastalık veya besin eksikliğinin göstergesidir. Kesinlikle kafanıza göre bir ilaç kullanmayın ve bir uzmandan yardım isteyin.

  Bir başka önemli nokta da saksılarınızı gözden geçirmektir. Saksılarınızda kış aylarından sonra kırık veya çatlak olabilir, bu durumda saksılarınızı edebiliyorsanız tamir edin veya değiştirin. Altı delikli saksılarda kış aylarından sonra su çıkış deliği kapanabilir, bunu kontrol edin yoksa sulama suyunun fazlası saksının içinde kalır ve bitki köklerini çürütebilir. Saksınızın bitki için yeterli genişlikte ve derinlikte olduğundan emin olun, eğer saksının iç çeperi içinde kökler helezon şeklinde dönmeye başlamışsa saksınız artık bitkinize küçük geliyor demektir.

  Bitkinizi saksıdan çıkarın, elinizle köklerin yaptığı bu helezon şeklini dağıtın ve bitkinizi daha büyük bir saksıya alın. Bitkilerin yapraklarının üzeri bir toz veya çamur tabakası ile kaplanmış olabilir ki bu bitkinin nefes almasını engeller. Bitkilerin yapraklarını temiz bir bez ile silmeniz faydalı olacaktır.

  Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.

  Diğer Yazılar

  İlkbahar Stilini Tamamlayan 9 Trend

  Moda tasarımcılarının ilkbahar koleksiyonları önceki yıllara göre daha kullanılabilir ve akılcı seçimlerden oluşuyor. Elbette moda dünyasında salgının etkisi çok büyük. Her ne kadar zamanımızın çoğunu...

  Evde İyi Görünmek İçin İlham Veren 9 Yol

  İyi giyinmek, pozitif enerjini yükseltmek için yaptığın diğer her şey gibi ruh halini etkiliyor. 🦋🌈💞 Nasılsa kimse görmüyor diye düşünme sakın. Sen kendini görüyorsun, asıl önemli...

  Boho Stilin Anahtar Parçaları

  Boho stili diğer tüm görünüşlerden ayıran en belirgin tarafı bir kültürü yansıtmasıdır.Kıyafet seçimleriniz boho olmasa bile gardırobunuzda mutlaka bohem parçalar yer alır. Enerjisi yüksek desenler...