D’She Style sağlıklı yaşam

Çoğumuz, doğru egzersiz yaparak ve dengeli beslenerek sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz. Sağlığımızı korumak, vücudumuzu mikroplara karşı koruyan savunma sistemi olan bağışıklık sistemimizin güçlenmesini sağlamaya yardımcı olur. Savaşçı bir bağışıklık sistemine sahip olmadan, her türlü bulaşıcı hastalık ve virüse karşı duyarlı hale geliriz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için günlük rutinleri belirlemek büyük etkiler yaratır. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, yedi günlük plan size yol gösterebilir. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için planınıza her gün, yeni ve uygulaması kolay bir mikro alışkanlık ekleyeceksiniz, bu nedenle haftanın sonunda kendinizi yenilenmiş hissedeceğiniz bir bağışıklık artırıcı uygulama listesi hazırlayacaksınız.

1.Gün: Su içmeyi İhmal Etmeyin

Vücudu susuz bırakmamak bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin bir yoludur. Sabah uyanır uyanmaz bir bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin. Gittiğiniz her yere yanınızda mutlaka suyunuzu taşıyın.

Kuru mukoza zarları ve çatlamış cilt, patojenlerin vücudunuzu istila edebileceği alanlar olabilir. Su içmek, burnunuzdaki mukus zarları gibi önemli alanlardaki kuruluğu azaltacak ve vücudunuzun doğal kaynaklarının patojenleri uzaklaştırma şansını artıracaktır.

2.Gün: Kahvaltınıza Daha Fazla Protein Ekleyin

Protein birçok nedenden dolayı hayati bir besindir. Vücudun doku oluşturmasına ve onarmasına yardımcı olur ve aynı zamanda sağlıklı bir bağışıklık sisteminin merkezidir.

Mart 2016’da Food & Function’da yapılan bir araştırma da dahil olmak üzere araştırmalar, yüksek kaliteli kaynaklardan (yani yağsız et) alınan proteinin optimal sağlık için gerekli olduğunu göstermiştir. Uzmanlar, “Protein alımı zayıfsa, vücudun antikor üretme yeteneği, bağışıklık sistemi tarafından üretilen büyük proteinleri yabancı moleküllerin istilasına tepki olarak bozabilir.” der. “Antikor yapmak için yeterli protein olmadan, bağışıklık sistemi enfeksiyonlarla mücadele yeteneğini kaybeder.”

Proteinin öğle veya akşam yemeğinde yenmesi bazen ihmal ediliyor olabilir, bu nedenle kahvaltı daha fazla protein almak için mükemmel bir öğündür. Bugünden başlayarak günlük hedefiniz yapın.

Ne Kadar Protein Yeterli?

Amerikan Spor Hekimliği Koleji vücut ağırlığının kilogramı başına günlük 0,8 gram protein alınmasını tavsiye ediyor.

3.Gün: Ellerinizi Yıkayın

El yıkamak basit görünebilir, ancak çok az insan aslında hastalığa neden olan bakterileri ortadan kaldıracak kadar ellerini yıkar. Journal of Environmental Health’de yayınlanan bir çalışmaya göre, yaklaşık 4.000 kişinin el yıkama davranışı gözlemlendiğinde yüzde 95 kadarının tuvalete gittikten sonra ellerini uzun süre yıkamadığı bulundu.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri mikroplara maruz kalmayı en aza indirmek ve bağışıklık sistemini korumak için en az 20 saniye boyunca elleri yıkamayı önerir. Bugün ellerinizi her yıkadığınızda (banyoyu kullandıktan veya ofis, mutfak tezgahı gibi herhangi bir ortak yüzeye dokunduktan sonra) kendinize zaman ayırın, böylece ne kadar süre sabunu kullanmanız gerektiğini hissedersiniz.

4.Gün: Sebze ve Meyve Tüketimini Arttırın

Tüm meyve ve sebzeler sağlığımız için faydalıdır, ancak bazıları bağışıklık sistemimiz için diğerlerinden daha fazlasını yapabilir.

Daha fazla renk içeren sebze ve meyvelerde vücuttaki hücresel hasara katkıda bulunabilecek serbest radikallerle savaşmak için kullanılan antioksidanlar daha fazladır. Ayrıca, bu gıdalara sağlıklı bir bağışıklık sistemi için gerekli olan vitamin ve mineraller yüklenir.

Ne yazık ki, çoğu insan yeterince sebze ve meyve yemiyor. Yetişkinler için, günde iki bardak ölçüsünde renkli meyve ve iki ila üç bardak sebze yemeyi önerilir. Ama ekstra bir porsiyon bile size iyi gelecektir. Bu yüzden bugün öğle yemeğinize bebek havuçlarını ekleyin veya akşam yemeğinde patates kızartması yerine salata seçin.

5.Gün: Yatma Zamanı için Alarm Kurun

Uyku, sağlıklı ve işlevsel bir bağışıklık sistemi için gereklidir. Journal of Experimental Medicine’deki Şubat 2019 çalışması, iyi bir gece uykusunun, vücudun virüslerle savaşmasına yardımcı olan bir tür beyaz kan hücresi olan vücuttaki T hücrelerinin etkinliğini artırabildiğini buldu.

Birçok kişi geç uyuyarak bağışıklıklarını artırma fırsatını kaçırıyor. Kortizol (stres hormonu), epinefrin ve norepinefrin üreten adrenal bezler, zayıf veya yetersiz uyku nedeniyle bozulur ve bu da bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.

Ulusal Uyku Vakfı’na göre, uygun bir saatte yatmak için sağlıklı bir uyku rutini oluşturmanız gerekir. Kendinize kural koymaya uyumadan en az dört saat önce uyarıcı aktivitelerden (egzersiz, kafein) kaçınarak başlayın. Tıpkı sabah uyanmak için bir alarm ayarladığınız gibi, uykuya dalmanızı size hatırlatması için bir alarm kurun.

6.Gün: Stresten Uzak Durun

Stres siz farkında olmasanız da vücudunuza zarar verir ve bağışıklık sisteminizi zayıflatır. Üzüntü, stres, kaygı ve öfke gibi olumsuz duygular seratonin seviyenizi düşürür. Bu da mikroplarla savaşmanız gerektiğinde sizi güçsüz bırakır.

Sevdiğiniz insanlarla bir araya gelin, sakinleştirici müzikler dinleyin, yapmaktan keyif aldığınız aktivitelere zaman ayırın. En önemlisi de yavaşlayın.

7.Gün: Biraz Zencefil ve Limon Suyunu Rutininize Ekleyin

Günde bir çay kaşığı zencefil ve limon suyu, iltihabı azaltmaya ve bağışıklığı artırmaya yardımcı olabilir.

Zencefil zengin bir antioksidandır ve antibakteriyeldir. Limon C vitamini bakımından yüksektir, bir antioksidandır, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

Şimdi günlük rutinlerinizi yeniden belirlediğiniz bir hafta geçirdiğinize göre, bundan sonrası için hazırsınız! Sağlıklı, güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmak zaman alır, bu yüzden sizi koruyacak bu küçük, günlük alışkanlıkları uygulamaya devam edin.

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.