Ayşegül Güler; Mergen Design

539

D’She Style söyleşi🔝

D’She Kadını Sevgili Ayşegül Güler’e sorduk;

Bize kendinizden bahseder misiniz?

İstanbul’da doğdum. Üniversite eğitimimi Turizm ve Otel Yönetimi üzerine yaptıktan sonra, Olimpiyat Komitesinde birçok yurtiçi ve yurtdışı spor organizasyonları süreçlerinde görev aldım.

Modaya ve tasarıma her zaman ilgi duydum. Çocukluktan gelen bu merak beni yıllar sonra moda tasarımı eğitimi almaya yöneltti. Bu süreçte evlilik kararı aldım. Eşimin de teşvikiyle, aile şirketimiz olan Tosato Deri Kürk Tekstil firmasında tasarım ve imalat süreçlerinde bulundum.

Mergen Design nasıl doğdu? Markanızın hikayesini anlatır mısınız?

Mergen Design markasının takı ve aksesuarları hayatın her anında kendine yer edinebilecek bir marka olarak tasarlandı. Büyük ve gösterişli küpelerin kulaktaki ağırlığı beni her zaman rahatsız etmiştir. Hem gösterişli ve ışıltılı,  hem de hafif küpeler nasıl tasarlayabilirim diye düşündüm ve elimde bulunan deri malzemesini, swarovski taşlarla birleştirerek, hem hafif ve ışıltılı hem de gösterişli küpelere dönüştürdüm.

Deriyi asi ve sert görünümünden çıkarıp daha feminen, özgün, dinamik ve hissedilmeyen aksesuarlara dönüştürüyoruz. Mergen Design ürünlerini taşıyan bayanların kendini rahat, tamamlanmış hissetmesi önemli. Tarzına ,gece ve gündüz farklı bir şıklık kazandırmayı isteyen her bayana hitap eden bir marka.

Tasarımlarınızı yaratırken ilham aldığınız etkenler nelerdir?

Yapı olarak sakin bir insanım. Görünmek için çabalamaktan  hoşlanmıyorum. Tabiat her zaman beni cezbetmiştir. Ürünlerimi hazırlarken de sakinlikten, hafiflikten ve tabiatın bize sunduğu doğal ve suni olmayan her şeyden ilham alıyorum.

Mergen Desing tasarımları hangi materyallerin bir araya gelmesi ile oluşuyor?

Geçmişe baktığımızda insanoğlu var olduğu günden bu yana deri malzemesini kullanmıştır. Eskimeyen, vazgeçilmeyen, kendine hastır. Farklı teknikler kullanarak deriye form vermek beni her zaman cezbetmiştir ve heyecanlandırmıştır. Bu duygu birikimlerinin yansımasını da tasarımlarımda görmek  mümkün.

Günümüzde camdan, deriye, plastikten, ahşaba, tekstil ürünlerine kadar birçok farklı malzemeler kullanılmaktadır. tasarımlarımda  birçok farklı malzemeyi kullanmak hoşuma gidiyor. Deri ile birleştireceğim doğal, farklı olan çoğu malzemeyi yurtdışından alıyorum. Onun dışında bronz, gümüş ve pirinç malzemelerini kullanıyorum, özellikle Swarovski taşlarla deriyi birleştirmeyi seviyorum.

Yaz sezonu koleksiyonunuzdan bahseder misiniz?

İlkbahar ve yaz koleksyonunu iki farklı tarzda hazırladık. Ilk koleksiyonumuz Beuty Elegance koleksiyonu; el yapımı bronz üzeri altın kaplama metaller, doğal sedef ve swarovski taşlar, deriler kullanılarak tasarlandı. Altın kaplama yaprak motifleri, deri çiçekler, doğal sedefler kullandık.

Her zaman olduğu gibi yine tabiat ve doğadan esinlenerek tasarladığım zarif, şık, göz alıcı, her kesime hitap edebilecek takılar oldu.

İkinci koleksiyon summer elegance, daha genç, dinamik, renkli ve farklı olmayı seven kadınlar düşünülerek tasarlandı. Bu koleksiyonda ise yine markanın çıkış noktası olan deri materyali göze çarpıyor.

2019 yazında aksesuar modasında hangi renkler ve modeller ön planda olacak?

2019 yılını cesaret yılı olarak adlandırıyorum. Gösterişli, renkli, cıvıl cıvıl takılar yazın ön planda. Asimetrik detaylar, biri diğerinden farklı küpeler. Üst üste takılmış zincir kolyeler. Hem ışıltı hem de ihtişam katacak olan metal renkler. Geçen yaz sezonunda olduğu gibi deniz kabukları, sedef taşları, incileri bu yaz da göreceğiz.

D’She Kadınlarına stillerini tamamlayan aksesuar seçimleri için tavsiyeleriniz nelerdir?

Doğru seçilmiş bir aksesuar ile en minimal kombinlere hareket, en basic parçalara ruh katabilirler. Kendi giyim tarzımda da şık olduğu kadar rahat parçaları tercih ediyorum ve mutlaka kombinlerimi aksesuarlarla tamamlıyorum. Stil sahibi  kadınlarda fark ettiğim şeylerden biri de harika görünen kıyafetler değil, kıyafetlerin mükemmel aksesuarlarla tamamlanması. Ayrıntılarda çoğunlukla iyi bir stil vardır.

Mergen Desing satış noktaları nelerdir?

Yakın zamanda mergendesign.com.tr adresinden online satışlarımız başlayacak. Ayrıca İstanbul Ortaköy Prıncess Otel mselly designer store ve Alanya’da 35.designer store da ürünlerimizin satışı bulunmakta.

Daha iyi bir stil sahibi olmak için D’She Style’da kalın.