9.2 C
İstanbul
Perşembe, Şubat 3, 2022
Daha Fazla
  Ana Sayfa Seyahat Aylin Güneşli

  Aylin Güneşli

  D’She Style söyleşi🔝

  D’She Kadını Sevgili Aylin Güneşli’ye sorduk;

  Konforlu bir seyahati planlarken öncelikli olarak neleri göz önünde bulundurmalıyız?

  İlk adım olarak rezervasyonların tam olarak yapıldığına emin olunması gerek. Seyahatinizi istenmeyen tatsızlıklarla karşılaşmamak için seyahat acenteleri üzerinden planlamanız ve rezervasyonlarınızı yapmanızı tavsiye ederim. Kontrol listesi yapılmalı. Yurtdışına çıkıyorsanız pasaportun geçerlilik süresi ve geçerli vizenin olması şart. Gidilecek ülkenin sağlık ve güvenlik koşullarını mutlaka öğrenin ve aşı vs. gerekli ise zamanında yaptırılmalı. Hazırlığınızı son güne bırakmayın. Önemli eşyalarınızı ve sürekli kullandığınız ilaçlarınızı mutlaka yanınıza alın. Yolculuk esnasında rahat kıyafetler giymeyi ve bol su tüketmeyi unutmayın.

  Yaz ve kış mevsiminde çıkılan seyahatlerin yanı sıra, ülkemizde görülmeye değer birçok yer var. Kültür seyahatleri için mutlaka görülmesini tavsiye edeceğiniz yerlerden bahseder misiniz?

  Ülkemiz turizm çeşitliliği açısından inanılmaz bir ülke. Müthiş bir tarihimiz ve değerlerimiz var. En önemli değerlerimizden biri olan ve yakın zamanda UNESCO Dünya Miras Listesine giren, tarihin sıfır noktası, dünyanın en eski tapınağı Şanlıurfa’daki Göbekli tepe, kültürel ve gastronomik acıdan en güzel şehirlerimizden biri olan Gaziantep ve içinde yer alan eserleri özellikle Çingene Kızı ile dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Zeugma Müzesi, yarı sular altında kalmış eski Halfeti, büyüleyici manzarası, anıtsal heykeller, antik mezarı ile Nemrut Dağı, kendine özel, eşsiz bir bölge olan Peri Bacalarıyla, balonu ve yöreye özel cave otelleri ile ünlü Kapadokya, dünyaca ünlü sevgiye dayalı felsefesi ile tanınan Mevlana’yı anlamak için Konya ve tabi Şebi Aruz, medeniyetler beşiği Mardin, Midyat, Hasankeyf görülmeğe değer ilk önerebileceklerim.

  Vizesiz seyahat edilebilecek ülkelerin içinde en çok tercih edilen hangisi? En çok tercih edilme sebebi ne olabilir?

  Gürcistan ve Bulgaristan son yıllarda vizesiz olmaları, ulaşım kolaylığı ve uygun fiyat avantajlarıyla en çok tercih edilen ülkeler arasında. Bu ülkeleri, yakınlık, tarih ve fiyat acısından Sırbistan özellikle Belgrad ve Novi Sad şehirleri, Saraybosna, Budva takip ediyor. Sonrasında inanılmaz gastronomisi ve mistik özellikleriyle Fas, dalış ve özellikle balayı çiftlerinin tercih ettiği, yeryüzündeki cennet Maldivler, doğal güzellikleri, partileri ve dünyaca meşhur plajlarıyla Koh Samui, Koh Phangan, Phi Phi Island, Krabi Tayland ve Ukrayna takip ediyor.

  Ülkemizde yerli ve yabancı turistlerin seyahat etme sıklığı hakkında neler söylersiniz? Sizce seyahat oranı yeterli seviyede mi?

  Seyahat etme alışkanlığı genç yaşta hatta çocuklukta edinilip bir yaşam tarzı haline geliyor. Yabancılarda seyahat alışkanlığı yerleşmiş durumda. Çok önemli bir etkende senelik izinlerinin daha uzun olması ve tatillerini çok önceden planlayabilmeleri. Son yıllarda ülkemizde de, yabancılarla kıyasladığımızda yeterli olmasa da erken rezervasyon, kredi kartına taksit imkânı, promosyon otel, uçak fiyatları gibi fırsatlar ile seyahat oranı artmakta. Genç nesil seyahat konusunda daha bilinçli. Teknolojinin de sayesinde çok daha bilinçli ve ucuz seyahat ediyor. Çok kısa bir zamanda seyahat alışkanlığının, tatilin ihtiyaç olması dolayısı ile daha artacağına inanıyorum.

   

  Kış mevsiminde uzun hafta sonu tatillerine çıkmak, enerjilerini yenilemek ve keyifli vakit geçirmek isteyen D’She Kadınlarına seyahat tavsiyeleriniz nelerdir?

  Yurtiçinde, İstanbul’a yakınlıkları ve doğa acısından Ağva, Şile, Abant, Sapanca, şu an daha sakin olduğu için Alaçatı’yı, Yurtdışı olarak alışveriş, kültür, keyifli lezzetler ve spalarında enerji depolayacakları Paris, Toskana, Londra, Barcelona, şu an gene daha sakin olması nedeniyle Nice, Cannes, doğa ve wellness otelleri ile çok keyif alacakları Avusturya özellikle Hallstatt ve Karnten bölgeleri, Portekiz önerilerim arasında. Biraz daha vakit ayırabilirlerse Loire Valley, Orta Avrupa gibi bölgelerde yapabilecekleri Romantik Nehir gezilerini tavsiye ederim.

  Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.

   

   

   

  Okumadan Geçme

  Antalya; Kaş

  0
  D’She Style tavsiye eder🔝 Antalya ile Fethiye arasındaki yarımadada bulunan Kaş, göz kamaştırıcı tarihi dokusu, huzurlu doğası ve berrak denizi ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden...

  Aslı Şen