Aslı Cüreklibatır

1229

D’She Style tavsiye eder🔝

Sevgili D’She Kadını Aslı Cüreklibatır’a sorduk;

Evlilikte uyumlu olmanın, aynı dili konuşmanın ve sağlıklı ilişkiler kurmanın yolları sizce nelerdir? Mutlu bir aile hayatı için neler tavsiye edersiniz?

Evlilik farkındalıktır bence, kendini, eşini, çocuklarını, hayatı fark etmek demektir. Büyük fedakarlık, emek ve sorumluluk gerektiren bir hayat yolculuğu aslında. Bu yolculuğun en önemli öğeleri; dinlemek, anlamak, konuşmak, değiştirmeden olduğu gibi kabul etmek. Biz birbirimizi olduğu gibi kabul ediyoruz. Eşimin güçlü taraflarını biliyorum ama güçsüz taraflarını da göstererek ona yardımcı oluyorum. Eşlerin birbirine karşı en önemli sorumluluğu gelişimin önünü açmak. Bunu bir bakışla da yapabilirsiniz, bir mimik ve jestle de.

Gereklerini hep birbirimizi anlayıp, severek, dinleyerek, mesela bir kitap okuyup fikir paylaşımı yapıp gelişimimizi besleyip, destek olarak, şiir yazıp duygularımızı ifade ederek, çocuklarımızla ihtiyaçları doğrultusunda kaliteli vakit geçirerek, onları dinleyip, varlıklarına saygı göstererek yerine getirmeye çalışıyoruz. Aynı dili konuşmak ve uyumlu olmak için eşimle benzerliklerimizin yanı sıra; farklılıklarımızla da birbirimizi olduğu gibi kabul ettik. Bu farklılıkların eğlenceli taraflarını görerek evliliğimizi saygı, sevgi, güven ve anlayış temeline oturtabildik.

Tabii ki ailemizin mutluluğu her zaman ön planda, çocukların varlığı, onların ihtiyaçlarının önceliğini birlikte belirlemek de ilişkinin bağlarını kuvvetlendirirken; sürprizlerle, jestlerle evliliğimizi canlı tutabilmek de sağlıklı bir ilişki yaşamamız için çok önemli.

“Mutlu bir aile erken bir cennettir” demiş ünlü bir düşünür, kesinlikle katılıyorum; hayal edemediğimiz tüm güzellikleri birlikte yaşamak çok değerli. Anne ve babanın mutlu ve huzurlu olması; çocuklara da yansıyor, mutluluk paylaştıkça çoğalıyor. Bunun için de eşlerin birbirinin en yakın arkadaşı olması, fikir ayrılıklarını kabul edip birbirlerini dinleyebilmesi, uyum sağlayabilmesi, sevgi ve saygı gibi en önemli iki olguyu kaybetmemesi, herkesin birbirinin hayatına saygı göstermesi, aynı dili konuşan anne babanın mutlu çocuklar yetiştirmesi gibi tavsiyelerle evlilik iyi yönetilebilirse mutlu aile hayatı da gerçekleşiyor.

 

Sizce dostluğun anlamı nedir? Dost olmakla arkadaş olmanın arasında fark olduğunu düşünüyor musunuz? İyi dostlar biriktirdiğinize inanıyor musunuz? Dost olmak adına neler tavsiye edersiniz?

Dostluk; benim içimi ısıtan, yüzümü gülümseten, bana kendimi güvende hissettiren bir duygu. Bana göre dostluk, anlamaktır, dinlemektir, samimiyettir, paylaşmaktır, geliştirmektir, sevinçtir, üzüntüdür, hatırlanmaktır.

Dostluk, arkadaşlığın sonsuza dek olanıdır, hoşgörüdür, emek ister, kazanmayı gerektirir.

Beni hayatımın sonuna kadar bırakmayacağından emin olduğum dostlarım var; üzüntümü de sevincimi de hiçbir şeyi tartmaya gerek olmaksızın paylaştığım, beni ben olduğum için seven dostlarım; bu büyük bir değer ve hepimiz bunun için her an şükür etmeyi biliyoruz.

Hayatımız boyunca birçok insanla tanışır birçok şey paylaşır arkadaş oluruz; eğer emek vermenin yanı sıra güven sağlar, vefa gösterir, fedakarlık yapar, hiçbir çıkar içermeden bazen hiç konuşmadan bile yanında olursanız işte o içinizi ısıtan duygu sonsuza kadar sizinle olur.

 

Mutlu çocuklar yetiştirmenin sırları sizce nelerdir? Kendisiyle barışık çocuk yetiştirmek için neler tavsiye edersiniz?

Gülümseyen bir aileden mutsuz çocuk çıkmaz.

Mutlu bir çocuk için önce iyi bir eş, iyi bir anne, iyi bir baba olmalıyız ki çocuklarımız mutlu olsun. Görgüyü, ahlakı önce ailede görecek, sonra toplum içine çıktığında ayakları yere sağlam basan düşünen, sorgulayan vatandaşlık bilinci gelişmiş bir yurttaş olacak. Kendine, ailesine, topluma ve ülkesine yararlı olacak. Aile bu yüzden çok önemlidir.

Anne baba mutlu ve huzurlu ise çocuklar da mutludur; o nedenle önce ebeveynler olarak bizler kendi iç dünyamızı sağlıklı hale getirmeliyiz, sonra da her çocuğun kendi mizacına, duygu durumuna göre onların hayatta atacağı adımlarda yanlarında rehber olmalıyız.

Mesela büyük kızım Zeynep okulda hayvan hakları ile ilgili bir sosyal sorumluluk projesinin içinde yer aldı, ona destek olabileceğimiz konuları paylaştığımızda hemen hayata geçirdi ve bundan büyük mutluluk duydu; onun başlattığı bir yolda yanında olduğumuzu, desteğimizi hissetmesini sağladı bu duygu.

Eşim de ben de kendi doğamıza saygılı olarak yaşıyoruz; çocuklarımızı da bu modelden yola çıkarak kendine inanan, olumlu ve olumsuz yönleriyle kendini kabul eden, kendiyle barışık çocuklar olarak yetiştirmeye çalışıyoruz. Çocuklarımızın kendilerini olduğu gibi kabul etmelerini, huzurlu ortamlarda büyümelerini, hayatın zorluklarına karşı esnek olmalarını, farklı bakış açılarını görmelerini ve kabul etmelerini, kendine değer vermelerini sağladığımızda kendisiyle barışık çocuklar yetiştirir olacağız.

Hayat felsefeniz nedir? İçsel huzurunuzu çoğaltmak için kendinizi nasıl motive edersiniz? Kendinize ayırdığınız zamanlarda size iyi gelen uğraşlarınız nelerdir?

Sahip olduğun ve yaşadığın her şeye şükret! Düşüncesi en zor zamanda bile beni rahatlatıp olaylara farklı bakmamı sağlar. Hayat bize verilen bir hediye ve onu nasıl görmek istersek öyle yaşarız. O nedenle yaşadığımız her şey de aslında bir farkındalık, bir hediye bize.

Başıma gelen her şeyi kabul edip, şükrederek, yapılan yaşanan olumsuzluklardan daha fazla zarar görmemek için cesur kararlar vererek, çevremdekilere karşı nazik ve içten davranarak, beni iyi hissettiren, samimi, güvenilir insanlarla aynı ortamı paylaşarak kendimi huzurlu ve motive hissederim.

Çocuklarımı ve eşimi mutlu edecek yemekler yaparak, kendim ve çocuklarımın gelişimine katkı sağlayacak kitaplar okuyarak, öğrenmek istediğim konularda araştırma yaparak, yeni olan her şeyi takip edip, öğrenmek, görmek çaba gösteririm. Aynı zamanda sevdiğim arkadaşlarım, dostlarımla saatlerce vakit geçirebilirim.

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.