Aralıklı Oruç Nedir?

300

D’She Style sağlıklı yaşam🔝

Etkili bir beslenme planı ve kalıcı zayıflamanın önemli bir ayrıntısı aralıklı oruçtur.

Aralıklı oruç nedir?

Temel olarak, yemek yediğiniz zaman aralığını belirli bir çerçeve ile sınırlandırmak ve kalorileri kısıtlamaktır.

Aralıklı oruç süresinin beslenme diliminde sağlıklı yiyecekler ile açlık dengelenir. Uzmanlar tarafından insülin direncinin normale dönmesine, hücre yenilenmesine, yağ yakımına ve kas artışına neden olduğu belirtilen aralıklı oruç süreleri birkaç farklı şekildedir.

Önerilen Dört Farklı Aralıklı Oruç Süresi;

16/8 Yöntemi: Bu yaklaşımı benimsemek diğerlerine göre daha kolay olabilir. 16 saat boyunca yemek yemememek ve sadece sıvı tüketmek şeklindedir.

Örneğin, her gün 10.00 – 18.00 saatleri arasında yemek yiyebilirsiniz. 18.00’den sonra – ertesi gün saat 10.00’a kadar sadece su, çay ve kahve gibi kalorisiz içecekler içebilirsiniz.

5/2 Yöntemi: Gün aşırı oruç olarak da bilinen bu yöntem kendinizi sadece 500 ila 600 kalori ile sınırlamanızı ifade eder.

Örneğin oruç tutmak için haftanın iki gününü seçin; örneğin Pazartesi ve Perşembe.

Ye-Dur-Ye Yöntemi: Bu yöntem, haftada iki ardışık olmayan gün için hiç kalori almamanız dışında, 5/2 ile aynıdır.

Savaşçı Metodu: Bu metodu kullananlar yemeklerini günde sadece dört saatte yoğunlaştırır. Diğer 20 saat oruç tutmak için kullanılır.

Aralıklı Oruç Tutmanın Diğer Faydaları ise;

Kilo kaybının artması: Araştırmalar aralıklı oruç tutmanın, insanların kilolarının yüzde 8’ini 3 ila 24 hafta kadar kısa sürede kaybetmelerine yardımcı olabileceğini gösteriyor. Tipik diyetlerin aksine aralıklo oruç ile kalorileri saymadan kilo kaybetmek mümkün.

Daha yüksek metabolizma hızı: Kilo kaybı, artan metabolik hızdan kaynaklanabilir. Araştırmalar, aralıklı oruç tutmanın metabolizmanızı yüzde 14 oranında artırabileceğini öne sürüyor.

Düşük diyabet riski: Aşırı kilolu ve obez kişilerde, müdahale edilen açlık insülin direncini yüzde 3 ila 6 oranında düşürdüğü tespit edilmiştir. Aralıklı oruç düşük kan şekeri ve insülin seviyeleri, tip 2 diyabet riskinizi azaltabilir.

Gelişen kalp sağlığı: Orucun “kötü” LDL kolesterol, kan şekeri, kan trigliserit ve kalp hastalığı riskini arttıran diğer faktörler düşürebilecek etkilere sahip olduğunu göstermektedir.

Yavaş yaşlanma: Düşük iltihaplanma ve hücre hasarı nedeniyle, aralıklı açlık yaşlanma belirtilerini azaltabilir.

Aralıklı oruç güvenli midir?

Araştırmalar hala nispeten yeni olmakla birlikte, bazı çalışmalar sağlıklı, iyi beslenmiş bireylerin çoğunluğu için tamamen güvenli olduğu tespit ediyor. Herhangi bir diyete veya yeni bir beslenme düzenine başlamadan önce doktorunuza danışmak her zaman iyi bir fikirdir, lütfen unutmayın!

Kim aralıklı oruç tutmamalıdır?

Uzun süre kalorisiz kalmak, bazı gruplar için uygun değildir:

Zayıf insanlar

Yeme bozukluğu geçmişi olan insanlar

Diyabet veya yüksek tansiyon gibi kronik bir hastalığı olan herkes (Doktorunuzdan onay almadan aralıklı oruç yöntemi zararlı olabilir)

Hamileler

Emzirenler

Dahası, araştırmalar bazı kadınların aralıklı oruç tuttuklarında erkeklerle aynı faydaları alamayacağını göstermektedir. Bir çalışma, insülin duyarlılığının erkeklerde düzelmesine karşın kadınlarda azaldığını buldu. Bazı kadınlar aralıklı açlıklarda düzensiz döngüler veya amenore (adet döngüsünün tamamen durması) yaşayabilir – bunu doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Zorluklar nelerdir?

Açlık bazı insanlar için bir sorun olabilir. Araştırmalar kişilerin bu yeni yeme düzenine geçtikleri için kendilerini hasta veya yorgun hissedebileceklerini belirtiyor. Bu kişiler zamanla ve genellikle daha iyi hissediyorlar.

Aralıklı oruçta 16/8 yöntemi en kolay yöntemlerden biri olarak kabul edilir. Aralıklı oruç tutmayı deniyorsanız, bu yaklaşımı denemek isteyebilirsiniz.

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.

www.dshestyle.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. www.dshestyle.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.dshestyle.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.