Ağır Metal Detoksu

930

D’She Style tavsiye eder 🔝

Kronik sağlık sorunlarınızın olduğunu düşünüyorsanız ve aradığınız cevapları henüz bulamadıysanız, yalnız olmadığınızı söylemeliyiz. Sağlıklı bir yaşam için her şeyi yapıyor olabilirsiniz. Diyet programına bağlı kalmak, düzenli egzersiz ya da meditasyon yapmak, kendinize zaman ayırmak gibi sağlıklı ve düzenli bir yaşam için ihtiyacınız olan her şeyi yerine getirdiğiniz halde migren, yorgunluk, eklem ağrısı, sindirim sistemi bozukluğu ya da enfeksiyonlara karşı duyarlılık, zayıf hafıza, dikkat eksikliği gibi problemler yaşıyorsanız bütün bunların nedeni toksinler olabilir.

Modern çağda yoğun şekilde toksine maruz kaldığımız bilinen bir gerçek. Vücudumuz her yıl hava kirliliği, plastikler ve endüstriyel temizlik maddeleri gibi etkilerden ötürü tehlikeli kimyasallara tahammül ediyor. Ne yazık ki toksinler soluduğumuz hava ve içtiğimiz ya da kullandığımız su ile hayatımızın her anını etkiliyor. Yukarıda saydığımız semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız, nedeni vücudunuzda saklanmış ve kendini açığa çıkarmayan ağır metal toksisitesi olabilir.

Ağır metal toksisitesi, cıva, alüminyum, bakır, nikel, arsenik ve kurşun gibi metallerin sağlığımız için söz konusu olan tehditlerden birini temsil eder. Zehirli ağır metaller neredeyse her yerde bulunur. Alüminyum folyo, piller, metal tencere, boyalar ve hatta yediğimiz gıdalarda dahi ağır metaller mevcuttur. Buna bağlı olarak neredeyse tüm hayatımız boyunca bizimle birlikte olan ve dokularımızın derinlerine işlemiş ağır metalleri taşırız. Örneğin, vücudumuzda barınan toksik metaller zamanla oksitlenebilir, dokulara zarar verebilir ve iltihaplanmayı teşvik edebilir. Öyle ki, ağır metaller yüzünden aşırı yük taşımak zorunda kalan bağışıklık sisteminin çeşitli hastalıklara karşı savunmasız kalması toksinler yüzünden meydana gelir.

Kurşun

Çok geçmiş yıllarda daha sık olmasına rağmen, kurşun zehirlenmesi hala bir risk oluşturmaktadır. Kurşun, konserve yiyeceklerde bulunur. İskelet, üreme ve sindirim sistemini olumsuz etkiler.

Arsenik

Bu metal toprakta ve yeraltı sularında bulunur. Böcek ilaçlarının üretiminde, içme sularında ve endüstriyel tarımda kullanılır. Yüksek dozda maruz kalındığında kansere ve deri hastalıklarına sebep olabilmektedir, bu nedenle çok tehlikeli bir metal çeşididir.

Alüminyum

Ağır metallerden biri olmasa da alüminyum bazı yiyeceklerde ve kozmetik ürünlerde çok fazla kullanılıyor. Alüminyum vücutta çok fazla biriktiğinde kas ağrısına, ülsere, iştahsızlığa yol açar.

Cıva

Ton balığı ve kılıç balığı gibi balıklarda cıva bulunur. Bazı tarımsal atıklar toprağa karışabilmektedir ve eğer cıvanın bulunduğu toprakta üretim yapılırsa, üretilen yiyecek de cıva içerir. Yüksek dozda cıva görme bozukluklarına, yorgunluğa ve bazı kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Tüm zehirli ağır metallerin içinde en sinsi olanı ise cıvadır. Spazmlar, sıcak basmaları, kalp çarpıntısı, saç dökülmesi, kırılgan tırnaklar, hafıza zayıflığı, yorgunluk, migren gibi sorunlardan ve belirtilerden sorumlu olabilir. Antik Çin tıbbında, şifacıların kullandığı cıvanın, tarihte batı dünyasında da popüler olduğu çeşitli kaynaklarda bulunmakta. Cıvanın şifacılıkta kullanılması uzun zaman önce terk edilmiş olsa da zararlı etkilerine hala maruz kalıyoruz.

Modern dünyada vücudumuzda toksinlerin biriktiği ve kronik sağlık sorunlarına neden olduğu ne yazık ki doğru. Fakat iyi haber şu ki, birikmiş ağır metallerden arınmanın nispeten çözümü var. Diyetinize ekleyeceğiniz birkaç besin ile ağır metalleri bedeninizden atmanız ya da en azından etkilerini minimuma indirmeniz mümkün.

SPİRULİNA VE CHLORELLA YOSUNU

Bir çeşit mavi-yeşil su yosunu olan spirulina ağır metal tedavisi için kullanılan ekstrelerin başında geliyor. Spirulina değerli bir protein kaynağı aynı zamanda, içeriğinde birçok önemli amino asit, vitamin ve mineral barındırıyor, kalp ve damar sağlığını koruyor, yüksek tansiyona iyi geliyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor. İçeriğinde B, C ve E vitaminleriyle beta karoten, amino asitler, magnezyum, demir, iz mineraller, karbonhidratlar ve kırmızı etten daha yüksek miktarda protein bulunuyor. Çok iyi bir gıda takviyesi olmasının yanı sıra vücuttan toksinlerin etkin bir şekilde atılmasını sağlıyor.

ARPA ÇİMENİ SUYU

Çimen suyunun sayısız faydasından biri de vücudu toksinlerden temizlemek. Sabahları aç karnınıza içebilirsiniz. Arpa çiminin yapısında vücudumuzun yapı taşı olan proteinleri oluşturan 18 adet amino-asit ve enzim bulundurmasıdır. Enzimler, vücudumuzda pek çok görevi yerine getirilmesini, özellikle sinir ağları ile vücudumuzun hareket kabiliyetini sağlayan, çok önemli biyokimyasal maddelerdir.Buğday çimi de yüksek oranda alfa-karoten, beta-karoten, ksantofil içermesiyle daha da değerlenir ki 28 g buğday çimi suyunda 18.000 ünite A vitamini öncüsü beta-karoten bulunmaktadır. Bu da bağışıklık sistemi üzerinde çok olumlu bir etki yaratır. Ayrıca yapılan laboratuvar çalışmaların da hem arpa hem de buğday çiminde 70’in üzerinde mineral ve vitamin içeriği saptanmıştır. B grubu vitaminlerinden tutunda, magnezyum, çinko, selenyum, demir gibi birçok minerale kadar geniş bir yelpazeye sahiptir.

KİŞNİŞ

Günde bir bardak meyve suyuna ekleyeceğiniz bir tutam kişniş toksinlerin yarattığı eklem ağrılarını azaltır, zindelik verir ve vücudu arındırır. Mükemmel bir toksin atıcı olan; kişniş çayı yapmak için iki çay kaşı kişniş bir fincan sıcak suya eklenir ve 5 dakika beklendikten sonra içine az miktarda bal ilave edilerek içilebilir. Tercihe göre limon kabuğu da eklenebilir. Yapılan çalışmalarda; kişniş tohumu‘nun hiperglisemiyi bastırdığı ve kan şekeri değerini normal seviyelere getirmede başarı sağladığı görülmüştür. Kötü kolesterol olan LDL’yi düşürdüğü, damarlarda plak oluşumunu engellediği ve böylece kalp sağlığına katkı sunduğu belirlenmiştir. Kişnişin içerisinde C vitamini, linoleik asit, palmitik asit, oleik asit, stearik asit gibi kanda kötü kolesterol seviyesini düşüren ve kalp krizi – felç gibi durumları önlemektedir.

YABAN MERSİNİ

Yaban mersini A vitamini, C vitamini (askorbik asit), B1 vitamini (tiamin), B2 vitamini (riboflavin), E vitamini (alfa-tokoperol) ve K vitamini gibi vitaminleri içermektedir. Yaban mersininde bulunan mineraller bakır, krom, manganez, çinko ve demirden oluşmaktadır. Yaban mersini zengin bir alkaloid, karbonik asit ve birtakım fenolik asitler kaynağıdır. Yaban mersini, güçlü detoks etkisi sayesinde ağır metaller sebebiyle oluşan hasarın onarılmasına yardımcı olur. Alzaimer ve demans ile hafıza zayıflıklarında yaban mersininin şifalandırıcı özelliği bulunur. Günde bir kase yaban mersini yemenizi tavsiye ederiz.

Saydığımız besinleri tek bir seferde tüketmeniz gerekmiyor. Her gün dönüşümlü olarak yemeye/içmeye özen gösterirseniz kronik rahatsızlıklarınızın kaybolduğunu ya da azaldığını ve metallerin vücudunuzdan uzaklaştığını fark edersiniz. Ağır metallerin türü ya da miktarı ne olursa olsun bu gıdaların sayısız faydası vardır ve toksin maddelerden arınmak için en etkili doğal yol oldukları söylenebilir.

 

Detoks için yukarıda saydığımız besinleri düzenli olarak almanız elbette önemli. Ancak beslenme planınızı da düzenlemeniz arındırıcı süreci hızlandıracaktır. En büyük etken, detoks sırasında vücudunuzdaki yağ oranının azalmasıdır. Çünkü siz ağır metalleri bedeninizden çıkarmaya çalışırken, kandaki yağ oranınız metalleri emme eğilimi taşımaktadır. Yani toksinlerin vücuttan atılmasını önler. Yağı diyetinizden tamamen çıkarmanıza gerek yok. Yalnızca azaltmanızı tavsiye ederiz. Eğer vegan ya da vejetaryen diyeti uyguluyorsanız, fındık, avokado, yumurta, süt, balık ve benzerlerinden aldığınız yağ oranını düşürün. Eğer diyetiniz hayvansal protein içeriyorsa, günde yaklaşık bir porsiyon et yemeye çalışın.

 

 

Ağır metal detoksu uygularken yeterince su içtiğinizden mutlaka emin olmalısınız. Sabahları aç karnına içine taze kesilmiş limon dilimleri attığınız büyük bir bardak su vücudunuzu temizler. Suyu içtikten sonra karaciğerin temizlenmesi için yarım saat beklemek gerekir. Daha sonra sağlıklı bir kahvaltı yapabilirsiniz. Limonlu su içmeyi rutininizin bir parçası yaparsanız, sağlığınızdaki düzelmeler önemli ölçüde artabilir. Bir başka mucizevi bitki ise aloe vera. Ağır metal detoksunu desteklemek için taze aloe vera yaprağının suyundan faydalanmanızı tavsiye ederiz.

Detoks kürü tarifi:

1 adet orta boy havuç

1 adet küçük boy kırmızı pancar

10 sap taze ıspanak

7 sap maydanoz

4 sap taze fesleğen

1 kereviz sapı

1 portakal

2 parmak büyüklüğünde taze zencefil

1 limon

1 fincan içme suyu

Bütün malzemeleri katı meyve sıkacağından geçirip, içeceğinizi her gün taze olarak hazırlayın. Yukarıdaki malzemeleri birleştirince yaklaşık 2 bardak içecek elde edeceksiniz. Artan içeceği cam bardakta ağzını kapatarak buzdolabında bir kaç gün saklayabilirsiniz; fakat hazırladıktan hemen sonra tüketmek, içindeki vitaminlerin tazeliği bakımından önem taşır.

Verdiğimiz bütün bilgilerin yalnızca tavsiye niteliğini taşıdığını eklemek isteriz. Herhangi bir sağlık problemi yaşıyorsanız öncelikli olarak bir uzman doktordan destek almanız gerekir.

Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.