Açlık Hormonlarıyla Başa Çıkmanın 10 Yolu

39

Açlık hormonlarınızın, ister elma ister bir kase dondurma isterken büyük rol oynadığını biliyor muydunuz? Bazı hormonlar, kendinizi aç hissetmenize ve diyetinizden vazgeçmeye hazır olmanıza neden olabilir.

Vücudunuzun içinde gerçekte neler olup bittiğini bilip bu hormonlarla temasa geçerseniz, harika bir sağlık ve fit bir vücut kazanmak için iyi bir mücadele verebilirsiniz!

İşte kilo verebilmeniz ve hayallerinizdeki vücuda kavuşabilmeniz için açlık hormonlarınızı alt etmenin birkaç yolu!

Yeterli Uyku İhtiyacını Karşılamak

Uykusuzluk, açlık hormonlarınızın yükselmesine ve bol miktarda yemek yeme isteğiyle başa çıkmak zorunda kalmaya neden olabilir, bu yüzden erken yatın. Hormonlarınızı kontrol altında tutmak ve vücudunuzun en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için 7-9 saat uyku önerilir.

Adet Döneminde Tuzdan Kaçınmak

Adet döngünüz sırasında kendinizi cips, pizza ve diğer yüksek sodyumlu yiyecekleri arzularken bulabilirsiniz. ancak bu özlemi gidermek, açlık hormonlarınızın kontrolden çıkmasına neden olarak altüst olabilir. Açlık hormonlarınızı etkilemeden, tuz özleminizi doğal yoldan gidermek için humuslu kereviz çubukları alın.

Karbonhidratlardan Uzak Durmak

Doğru diyetle hormon seviyenizi dengede tutun. Bol sebze, kepekli tahıllar ve yağsız protein yediğinizden emin olun. Sağlıklı yiyecekleri seçerek, kendinizi daha az açlık hormonu salınımlarıyla bulurken daha sağlıklı bir dengeye sahip olacaksınız.

Stresi Bırakmak

Stres yapmama söz konusu olduğunda söylemek yapmaktan daha kolaydır, ancak stres kilo alımına atfedilen kortizol hormonunun yükselmesine neden olabilir. Derin bir nefes alın ve negatife odaklanmayı bıraktığınızda her şeyin iyileşeceğini anlayın. Bu pozitif zihniyet, kiloları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir!

Egzersiz Yapmak

Ghrelin, bir süredir yemek yemediğinizde en yüksek seviyede olan iştah hormonudur. Bu açlık hormonuna teslim olmaktan ve aşırı yemekten kaçınmak için günde 45 dakikalık bir egzersiz yapın. Egzersiz, açlık hormonlarınızı dengeleyecek ve aslında daha az sağlıksız yeme isteği duymanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca zorlu bir antrenmandan sonra yemeğe farklı bakarsınız, egzersize harcadığınız enerji miktarı genellikle o bir kase dondurmanın daha az çekici görünmesini sağlar.

Sağlıklı Atıştırmalıklara Yer Vermek

Kadın olarak östrojen seviyeleri düşer ve ay boyunca yumurtlama ve menstrüasyonla geri döner, bu nedenle açlık hormonları sizi çılgına çevirebilir. Açlık hormonlarınızı kandırmak için gün boyunca mini sağlıklı öğünlerde atıştırın ve kendinizi tatmin edin.

Meditasyon Yapmak

Açlık hormonlarınızı uzak tutmak ve yeme arzusunu uzaklaştırmak için dinlenin, rahatlayın ve meditasyon yapın. Rahatlamak için günde sadece 10 dakika ayırırsanız, hormonlarınızın daha sabit kaldığını göreceksiniz ve sonuç olarak daha iyi yiyecek seçimleri yapma olasılığınız artacaktır. O halde derin bir nefes alın ve rahatlayın!

Doğru Nefes Almayı Öğrenmek

Doğru nefes almayı öğrenmek, açlık hormonlarını kontrol altına almanıza yardımcı olur. Üstelik aldığınız her derin nefes vücudunuzun oksijenle dolmasını ve yağ yakımınızın hızlanmasını sağlar. Nefes çalışmalarına katılın ve nasıl nefes almanız gerektiğini öğrenin.

Su İçmek

Kendinizi biçimsiz bir saatte buzdolabının önünde bulduğunuzda bir bardak su içmelisiniz. Sizin açlık sandığınız şey vücudunuzun su ihtiyacı olabilir ve su içmek açlık hormonlarınızın kendini doymuş hissetmesini sağlar.

Doktor Kontrolü Yaptırmak

Açlık hormonlarınızın size sesini duyurmaya çalışmasının altında tedavi edilmesi gereken bir sorun olabilir. Belki de insülin direnci, hipoglisemi, tiroid veya sindirim problemleri gibi nedenler kendinizi sürekli aç hissetmenize yol açıyordur. İşte bu nedenle bir uzmandan yardım almak, açlığınızın arkasındaki sorunu çözmek için en doğru adımdır.