Çiğdem Buzul; Çocuklarda Dil Gelişimi

1185

D’She Style tavsiye eder🔝

D’She Kadını Sevgili Çiğdem Buzul, çocuklarda dil gelişimi için ebeveynlere tavsiyelerde bulundu.

Çocuğunuzun kendini doğru bir biçimde ifade edip etmediği konusunda endişeleriniz bulunuyorsa, çocukların gelişim aşamalarını ve dikkat edilmesi gereken durumları Konuşma terapisti Çiğdem Buzul şöyle anlattı;

Çocuğunuzun konuşma ve dil gelişimi ile ilgili endişeleriniz varsa bu cümlelerden birini mutlaka duymuşsunuzdur. “Erkek çocukları geç konuşur. Çift dil öğrenen çocuklar geç konuşur. Her çocuğun kendine özgü bir öğrenme hızı vardır. Zamanla geçer, okula başlasın geçer.”
Endişelenen anne babayı rahatlatmak için söylenen cümleler ne yazık ki konuşma ve dil gelişiminde gecikmeler yaşayan çocuğa yardımcı olmaz.

• Her çocuğun kendine ait bir öğrenme hızı ve şekli olduğu, dil ve konuşma gelişiminde bireysel farklılıklar görüldüğü doğrudur; ancak aynı zamanda çocukların belli yaş aralıklarında belli becerileri edinmiş olmaları beklenir.

Örneğin 18 aylık bir çocuğun 10 kelime, 2 yaşındaki çocuğun 50 kelime söylemesi gibi. Bir çocuk 18 aylık olduğu halde hiç konuşmuyorsa, bu durumu zamana bırakmak yerine bir konuşma ve dil terapistine başvurmak gerekir, çünkü 18-36 ay arasında olup, anlamada problemi olmayan fakat konuşmayan ya da yaşından beklenilenden az konuşan çocuklar “geç konuşan” çocuklardır. Bu çocuklar oyun becerilerinde, motor becerilerde, düşünme gibi diğer alanlarda akranları ile ayni gelişimi gösterirler.

• Diğer alanlarda akranları ile aynı gelişimi gösteriyorsa zamanla konuşma ve dil gelişiminde de akranlarını yakalamaz mı?
Gelişiminde problem olmayan ama konuşmada yaşıtlarından geride olan çocukların bir gün konuşacağını biliyoruz. Fakat bunun ne zaman gerçekleşeceğini bilmiyoruz ve çocuğun kaç yaşında akranları gibi iletişim kuracağını, sosyal becerilerinin etkilenip etkilenmeyeceği ön göremediğimiz için “risk” almamanızı öneriyoruz.

• Peki ne zaman konuşma terapisine başvurmak için doğru bir zamandır?

Eğer çocuğunuz 2 yaşında olduğu halde 50’den az kelime söylüyorsa konuşma ve dil terapistine başvurmanız ve görüşünü almanız uygun olur.
Bu görüşme sonucunda, terapist bunun bir problem olup olmadığını, terapiye başlamanın gerekli olup olmadığını size söyler.

• Davranış Problemleri ve Geç Konuşma Arasında bir Bağlantı Var Mıdır?

İsteklerini, istemediklerini, duygularını, düşüncelerini ve sorularını aktaramayan ve bunu ne zaman aktarabileceğini bilemeyen bir çocuk davranış problemi sergiler. Davranış problemi iki türlü kendini gösterir. Çocuk ya içine kapanır, sessizleşir ya da zarar verici hareketler, ağlama, sinirlenme gibi problem davranışlar sergiler. Her iki durumda da çocuğun sosyalleşmesi, arkadaş edinmesi ve topluluk içine adapte olması gecikir. Bu yüzden erken yaşta terapiye başlamak çok önemlidir. Çünkü erken yaşta başlanan terapi ile daha kısa sürede daha kolay sonuç alınır.

• Geç konuşan çocuğunuzun konuşmasına yardımcı olacak 5 önerimiz var.

1. Teknolojik aletlerin kullanımını sınırlandırın!  Yapılan araştırmalara göre teknolojik aletlerle fazla zaman geçiren çocuklarda daha sık konuşma ve dil problemleri görülmektedir. Çünkü çocuklar gelişimleri için gerekli olan aktivitelerden uzak kaldıkları için gelişim alanlarında problemler artmaktadır.

2. Çocuğunuza kitap okuyun. Bu en basit ve en etkili yöntemlerdendir. Günde on dakika ayırmanız, okuduğunuz hikayedeki kelimelerin resimlerini işaret ederek göstermeniz faydalı olacaktır. Kitap hakkında az soru-cevap içeren sohbetler etmeniz keyifli olacaktır. 

3. Yürüyüşe çıkın ve ne görüyorsanız onun hakkında konuşun.
Bırakın önce çocuğunuz ilgisini çeken şeyler hakkında konuşsun.

4. Çocuğunuzun ilgilendiği konuları keşfetmeye çalışın. Bunlar hakkında araştırma yapın, kitaplar ve materyaller bulmaya çalışın. Beraber kitap okuyun, resimlere bakın, iletişim süresini uzatmaya çalışın.

5. Aile yemekleri
Dikkatinizi dağıtacak teknolojik aletler kapalı ya da sessizde olsun.
Çocuğunuz ne hakkında sohbet etmek istiyorsa o konu hakkında “sohbet” edin. Bu zaman dilimini ailenize ayırdığınız özel zaman haline getirin.

Daha iyi bir yaşam tarzına sahip olmak için D’She Style’da kalın.