Ana Menü

25. İstanbul Caz Festivali

Shares
Dikkatlice Oku
D’She Style tavsiye eder🔝
Bu yıl 25. yaşını kutlayacak olan İstanbul Caz Festivali 26 Haziran-17 Temmuz tarihleri arasında İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından gerçekleştiriliyor. 250’den fazla yerli ve yabancı sanatçının seyirciyle buluşacağı festival İstanbul’un 27 farklı mekanında hayat bulacak.
İstanbul Caz Festivali’nin görkemli açılış konseri 26 Haziran’da Zorlu PSM’de TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası eşliğinde Türkiye’nin usta solistlerinin, bestecilerinin ve topluluklarının yer aldığı dev bir kadro ile gerçekleşecek.
25. yıla özel konuklardan biri de Dünyaca ünlü sanatçı Nick Cave ile grubu The Bad Seeds. Avustralyalı şarkıcı, söz yazarı, besteci, senaryo yazarı, şair ve aktör Nick Cave’in Küçük Çiftlik Park’ta sahne alacağı tarih ise 10 Temmuz.
Festivalin bu yılki diğer sürprizleri arasında, rock tarihinin tartışmasız en iyi vokallerinden olan Robert Plant ve grubu The Sensational Space Shifters, müthiş baladlarıyla Benjamin Clementine, müziği ve etkileyici vokaliyle Melody Gardot, yüksek enerjisi ve sesiyle Caro Emerald, modern cazda çığır açan saksofon, davul, klavye ve bas gitar dörtlüsü BADBADNOTGOOD, piyano virtüözü Robert Glasper ve New York sahnesinin yükselen yıldızları Christian Scott, Taylor McFerrin, Derrick Hodge, Kendrick Lamar’ın hitlerinin arkasındaki isim Terrace Martin’den oluşan yeni grubu R+R=Now, modern cazı Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afro-Amerikan etkileriyle yorumlayan Avishai Cohen, özgün tarzıyla Omar Sosa ve kemanıyla ona eşlik edecek Küba asıllı Yiliañ Canizares var.

25. Caz Festivalinin gerçekleşeceği 27 farklı mekan ise, Zorlu PSM Ana Tiyatro, Zorlu PSM Drama Sahnesi ve Zorlu PSM STUDIO, The Marmara Esma Sultan Yalısı, Venedik Sarayı Bahçesi, Sultan Park Swissotel The Bosphorus,Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras, Sakıp Sabancı Müzesi the Seed, Uniq Açık Hava Sahnesi, Uniq Hall, Küçükçiftlik Park, KüçükÇiftlik Bahçe, Beykoz Kundura, Fenerbahçe Khalkedon, Fenerbahçe Parkı, Beylikdüzü Yaşam Vadisi Parkı ve Salon İKSV ile birlikte Gece Gezmesi, All Saints Moda Kilisesi, Ağaç Ev, Moda Kayıkhane, Baba Sahne, Club Quartier, Bant Mag. Havuz / BİNA, KargART, Moda Sahnesi ve Zor.

Bu yıl İstanbul’un dört bir yanında müzikseverlere muhteşem bir caz deneyimi yaşatacak olan festivalin geçmişinde unutulmaz yeri olan Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi ile ilk kez festival kapsamında kullanılacak olan Beyoğlu’un en eski binalarından Venedik Sarayı’nın bahçesinde cazın büyüsünü kucaklamak ise festivalin paha biçilmez değerini gözler önüne seriyor.

Festivaldeki isimler ve sahne alacakları tarihler ise şöyle; Amerikalı caz sanatçısı Melody Gardot 27 Haziran’da, Benjamin Clementine 5 Temmuz’da, Avustralyalı şarkıcı, söz yazarı, besteci, senaryo yazarı, şair ve aktör Nick Cave ve Bad Seeds 10 Temmuz’da, Caro Emerald 12 Temmuz’da, Robert Plant ve The Sensational Space Shifters 17 Temmuz’da, Dave Holland, Zakir Hussain ve Chris Potter 29 Haziran’da, Kurt Elling Quintet ve Marquis Hill 6 Temmuz’da, Avishai Cohen 3 Temmuz’da, The Fred Hersch Trio 11 Temmuz’da, Fabrizio Bosso Quartet, Massimo Manzi Trio ve Elif Çağlar ise 2 Temmuz’da seyircisiyle buluşuyor.

Daha iyi bir yaşam stiline sahip olmak için D’She Style’da kalın.

Yukarı