Ana Menü

Sevgim Çöloğlu; Ters Çaba Kuralını Nasıl Yeneriz?

Shares
Dikkatlice Oku

D’She Style tavsiye eder 🔝

Hayatınız boyunca başınıza gelen her şey, sizin düşüncelerinizin yansımasıdır. İstediğiniz şey her ne ise,  onu zihninizde canlandırmaya başladığınız an aslında gerçeğinizi de yaratmış olursunuz.  Beynimiz ona verilen her komutu, iyi ya da kötü olduğuna bakmaksızın yerine getirmeye çalışır. Sizin odaklandığınız düşünce beyin için bir hedeftir. Sizin için bir durumun faydalı ya da faydasız olup olmadığını beyin ayırt edemez.  O yalnızca hedefi gerçekleştirmeye yoğunlaşır. Buna ‘Ters Çaba Kuralı’ denir.

En çok neyi düşünürseniz hayatınızda onu çoğaltırsınız. Kendinizi en olumsuz, en umutsuz hissettiğinizde bile olumlu düşünmeye odaklanmanız, negatif enerji yüklü durumların yaşam alanınızdan uzaklaşmasına sebep olacaktır. Başınıza gelme ihtimalini hesapladığınız felaketler yerine olmasını arzu ettiğiniz şeye odaklanın. Korkuların çoğalmasına fırsat tanımak sizi olumlu düşünceden uzaklaştırır. En olmadık durumları her aklınıza getirdiğinizde kendinize şunu hatırlatın; ‘Bu yalnızca bir ihtimal ve ona güç veren de onu yok eden de benim!’

Başınıza gelmesinden en çok korktuğunuz şeye odaklanmak elinizde değildir elbette. Beyniniz ister istemez gerçekleşmesinden endişe ettiğiniz düşünce ile meşgul olur. Üzerine yoğunlaştığınız her düşünce bir süre düşünce olmaktan çıkar ve başınıza gelir. Korkuya güç vermek, korku barındıran durumlara güç verecektir.

Dikkatinizi neye yöneltirseniz ona hayat verdiğinizi bilmek, bundan sonrası için yaşamınızı arzu ettiğiniz biçimde yaratabileceğinizin farkındalığına sahip olmanıza olanak tanır. Kendiniz için eminim ki benzersiz güzellikte bir hayatı diliyorsunuz. Öyleyse ne enerjinizi ne de zamanınızı içinde korku barındıran varsayımlara ayırmayın artık. Korkunuza değil, hedefinize odaklanın. Siz mutlu bir hayatı hak ediyorsunuz.

Bir toplantıdan önce, eğer işlerin istediniz gibi gitmeyeceği fikrine yoğunlaşırsanız, tam da düşündüğünüz gibi aksiliklerle karşılaşırsınız. Kilo veremeyeceğinizden endişe ederseniz, kilo veremezsiniz. Parasız kalma korkusu size parasızlığı deneyimletecektir. Örnekler çoğaltılabilir. Hangi konuda direnç gösterirseniz onun etki alanında gezinirsiniz.

Beyninizin kontrolü tamamen sizin elinizdedir. Olumsuz düşüncelere yoğunlaşmak ya da olumlu olanlara enerjinizi vermek sizin seçiminizdir. Gün içinde sessiz bir köşeye geçip, bir süre kendi kendinizle kalın ve olmasından endişe duyduğunuz durumları düşünün. Beraberinde zihninizde canlanan kötü senaryoları içselleştirmeden akıp gitmelerine izin verin. Hemen ardından başınıza gelmesinden endişe duyduğunuz her olasılığın yerine olumlu olanı koyun. Güzel bir sonuç gerçekleştiğinde hissedeceğiniz mutluluğu ya da heyecanı duyumsayın. Bunu yapmak belki başlarda kolay olmayabilir. Zamanla alışacaksınız. İhtiyaç duyduğunuz her an bu çalışmayı yineleyin. Bir süre sonra buna zaman ayırmaya gerek olmaksızın beyninizin odaklanma biçimi değişecektir.

Sevgiyle,

Sevgim Çöloğlu

 

Yukarı