Ana Menü

Defne Yiğit; Ma Primi Giovani

Shares
Dikkatlice Oku
D’She Style tavsiye eder🔝
Ma Primi Giovani markasının kurucusu Defne Yiğit’e D’She sordu;
Sevgili Defne, henüz onyedi yaşındasın ve dünyaca ünlü bir markanın kurucususun. Bize kendinden bahseder misin?
Defne Yiğit onyedi yaşında. İtalyan, aynı zamanda da Türk, Milano da yaşayan Ma Primi Giovani markasının kurucusu ve baş tasarımcısıdır. Yaklaşık 4 senedir Milano’da yaşıyorum. Sürekli seyahat ediyorum ve böylece yeni şeyleri yaşayarak öğreniyor ve deneyimliyorum. İtalyanca, Almanca, İngilizce, İspanyolca, Türkçe olmak üzere beş dili çok akıcı bir şekilde konuşabiliyorum. Şimdi de Çince öğrenmeye başlayacağım. Yabancı dillerim benim için hep ilk sırada yer alıyor. Gelecekte de hem çalışıp, hem seyahat edip, hem de hayatın tadını çıkarmak istiyorum. Şu an nereye gitsem dillerim sayesinde hep bir adım önde oluyorum.
Tasarım yapmaya ne zaman başladın? Ma Primi Giovani markası nasıl doğdu?
Dört sene önce Milano’da tasarım dersleri almaya başladım. İki sene önce de markamı yine Milano’da kurdum. Vaktimi boş geçirmek yerine kendimi sürekli geliştirmeyi ve yeni şeyler öğrenmeyi seviyorum.
Ma Primi Giovani’yi tasarıma olan ilgimin farkına vardığımda, bunun üzerine gitmek ve başarılı, iyi bir marka kurmaya karar vermemle yarattım. Benim koleksiyonum şu anda özellikle gençler arasında aranıp da bulunamayan tasarımlardan oluşuyor. İnsanlar tam aradığı rahatlığı, güzelliği, kaliteyi benim ürünlerimde bulabiliyorlar. Tasarımlarım her yaştan insana hitap ediyor. en güzel yanı bu bence.
Tasarımlarının geniş kitlelere yayılması ve bu kadar sevilmesi nasıl bir süreçte gerçeğe dönüştü?
Tasarımlarım önce yakın çevrem tarafından ilgiyle karşılandı. Her tasarladığım ürün beğenildikçe yenilerini yaratmaya başladım. Daha sonra markamı kurmaya karar verdim. Ve bundan iki sene önce Milano’da Ma Primi Giovani’yi kurdum.
Tasarımlarının satış noktalarından bahseder misin?
Şu anda tasarımlarımın dünyada Lafayette’lerde, Rinascente’lerde, Türkiye’de de Vakkorama mağazalarında satışı var. Birkaç büyük zincir mağaza ile de görüşmeler devam ediyor. İnstagram üzerinden de satış yapılıyor.
Tasarımlarında en çok hangi temaları kullanıyorsun? Seni besleyen etkenler neler?
Genelde gençlere uygun tasarımlar yapıyorum. Dünyada trend olan en yeni dizileri, şarkıcıları, tarzları ilham alarak çok beğenilen tasarımlara imza atıyorum. Şarkıcılar, dizi karakterleri, sözler çok ilgi görüyor.
Tasarımlarının üretim sürecinden bahseder misin?
Tasarımlarımı üretmek için babam bana atöyle kurdu. Makinalarım ve çalışanlarım var. Tasarımlarım sıfırdan kendi atölyemde üretiliyor.
Önümüzdeki yıl liseden mezun oluyorsun. Üniversitede almak istediğin eğitimin moda üzerine olmasını mı istiyorsun?
Üniversitede çift dal yapmaya karar verdim diyebilirim. Sinema televizyon ve moda tasarımı okumak istiyorum. Milano’da moda tasarımını NABA da okumayı planlıyorum.
Sevgili Defne, senin gibi yaratıcı yetenekleri olan ve onları geliştirmek, girişimde bulunmak isteyen yaşıtlarına neler tavsiye edersin?
Öncelikle onlara hayallerinin peşini bırakmamalarını tavsiye ediyorum. Herkesin bir yeteneği olduğunu düşünüyorum. Önemli olan, hangi konuya ilgi duyduklarını keşfetmeleri ve onun üzerine gitmeleri diyebilirim. Ailelerinin de hayallerini gerçeğe dönüştürürken onlara inanması, her zaman yanlarında olması ve desteklemesi gerçekten çok değerli bir etken.
Bir yola çıkarken, her şeye sıfırdan başlayacaklarını bilmeliler ve güçlü adımlarla hayallerinin peşinden gitmeliler. Elbette yeteneklerini geliştirmek için mutlaka eğitim almaları gerekiyor.
Okul ve tasarımların dışında kalan zamanda neler yapıyorsun?

Yeni dil öğrenmek, seyahat etmek hobim ve benim yaşam tarzım. Kendime sürekli yeni şeyler katmayı çok seviyorum.

 

Sağlıklı yaşam ve sporun hayatındaki yerinden bahseder misin?
Sağlıklı beslenmenin ve sporun insan hayatındaki önemini biliyorum ve üç senedir düzenli olarak pilates ve yoga yapıyorum.
Markanla ilgili gelecekte nasıl yol almayı planlıyorsun? Hedeflerin nelerdir?
Benim markam çok hızlı ilerleyen genç bir marka. Şu an markamla ilgili yapmayı planladığım birçok şey var. Ama acele etmeden, bunu zamana yayarak gerçekleştirmek istiyorum.
Ulaşılabilir hayaller kurmayı seviyorum. Daha onyedi yaşındayım ve Ma Primi Giovani’nin de benimle birlikte büyüyeceğine inanıyorum.

Daha iyi bir stil sahibi olmak için D’She Style’da kalın.

Yukarı