Ana Menü

Bir Babalar Günü Yazısı

Shares
Dikkatlice Oku

 

Kız çocuklarının ilk aşkı, ilk arkadaşı, mutlu çocukluk anılarının en değerli parçasıdır babaları. Kocaman bir kalbe sığmak, sonsuz sevgiyle ve şefkatle sarılıp sarmalanmak, onların göz bebeklerindeki ışığın sebebidir.

Baba şefkatiyle büyüyen kız çocukları hayata hep birkaç adım önde başlar. Dağ gibi, kale gibi güçlü ve sağlam bir ağacın gölgesinde büyümenin ve bir babanın en kıymetlisi olduğunu bilmenin güveniyle çıkarlar hayat yolculuklarına.

 

Oysa, bazı kız çocukları onlar kadar şanslı olmazlar. Babalarının kucağında neşeli kahkahalar atarken çekilmiş siyah beyaz fotoğrafları yoktur onların. Düştüklerinde kanayan dizlerini öpen, ellerinden tutup ayağa kaldıran bir babaları olmamıştır ki hiç.
Babasının prensesi olmanın, güçlü kanatlarının altına sığınmanın, korunmanın, kollanmanın ne demek olduğundan habersiz hayat büyütür onları. Karanlıkta el yordamıyla yollarını bulmaya çalışırken, farkına varmadan güçlenirler; sert kabuklarının altında taşıdıkları çocuk kalpleri ince ince kanarken.
Sevmeyi, sevilmeyi, birilerine güvenmeyi, inanmayı bilmeyişlerinin sebebi, bir babanın şefkatli kollarının arasında saçları okşanırken hiç uyuyakalmadıkları içindir belki.
Ya da terk edilmenin ne demek olduğunu sürüklenen bir valizin ve hayallerinin, umutlarının üzerine kapatılan bir kapının ardından bakarken öğrendikleri için..
Onlar; bir tarafı hep eksik kalmış kız çocuklarıdır. Birer yetişkin olduklarında karşılarına çıkan ilk adama ‘Evet’ derken, hiç bilmedikleri baba sevgisini bulabilmektir umdukları.. Güvenli bir omuza yaslanmak, tamamlanmak ister onlar. Uzun ilişkilerin içinde incinmelerine rağmen inatla mutlu olmaya çabalamaları, bırakıp gidemeyişleri hep o kapanan kapıyı hatırladıkları içindir.
Babalarının küçücük kalplerinde açtığı yaraya doğru ya da yanlış olduğuna bakmaksızın bastıkları adamlar daha çok acıtır canlarını. Tek istedikleri sevilmektir oysa. Şefkatli sevilmeler umuduyla tutundukları adamlar da tıpkı babaları gibidir; biraz bencil, biraz kızgın, biraz da sevgisiz..
Yüzlerinden hiç silinmeyen buruk bir gülümsemeyle, ‘Belki bir gün!’ sevilmek umuduyla hayat yolculuklarına devam eden kız çocukları, onları terk edip giden babalarını affetmekle affetmemek arasında gidip gelirler. Arafta bırakılmak, cezaların en büyüğü! Baba şefkatini bilmeden büyümenin bedelini ödemekse onların yaşam dersi..
Bütün çocuklar iyi bir babayı hak eder!
Evladını sımsıcak sevgisiyle sarıp sarmalayan bütün güzel yürekli babaların Babalar Günü kutlu olsun!
Sevgiyle ve Işıkla,
Sevgim Çöloğlu
Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.

www.dshestyle.com web sitesinde yer alan herhangi bir içerik yazılı izin olmadan kopyalanamaz, değiştirilemez ve diğer basılı ve dijital alanlarda (web sitesi, blog, dergi, kitap vb.) kullanılamaz. www.dshestyle.com web sitesi ve yazarlarının hakları 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda belirtilen hükümlerle korunmaktadır. www.dshestyle.com’da yer alan bir yazı, makale, görsel vb. içeriğin başka bir mecrada yayınlanabilmesi için yazının hak sahibine telif hakkı ödenmeli veya içerik sahibinden yazılı izin almalıdır.

Bunların yanında web sitemizde bulunan yazı ve makalelere atıfta bulunabilir, içerikler makalelerde kaynak gösterilebilir, izin alarak, yazar adı ve yazının web sitemizde bulunan sayfasına bağlantı vererek alıntı yapılabilir. Yapılan alıntılarda kesinlikle değişiklik yapılamaz.

Yukarı