Ana Menü

Anne Olmayı Reddeden Kadınlar

Shares
Dikkatlice Oku

D’She Style yaşam🔝

Günümüzde, giderek çok daha fazla sayıda kadın çocuk sahibi olmamayı tercih ediyor. Dengeleri hızla bozulan bir dünyaya çocuk getirmeme fikri yüzünden bazı kadınların anne olma hakkını kullanmadıkları gibi genel bir kanı olsa da, aslında onların nedenleri bundan çok daha farklı.

Yapılan araştırmalara göre; milenyum kadınlarının çocuksuz bir hayatı seçmelerindeki etkenlerin arasında, kariyer planlarına yoğunlaşmak, kendileri için zaman yaratmak, özgür olmak, seyahat etmek ilk sıralarda yer alıyor.
Onlar hayattan zevk almak için bir aile kurmaya ihtiyaç duymuyorlar. Çok çalışmak, para biriktirmek, şık restoranlarda yemek yemek, tatil planları yapmak, arkadaşlarıyla özgürce vakit geçirmek çocuksuz kadınlar için bir yaşam biçimi ve bunun değişmesini istemiyorlar.
Yalnız olmayı tercih etmeleri geleneksel düşünceye bağlı aileleri tarafından yadırganıyor ve bu da başlangıçta kendilerini kötü hissetmelerine neden oluyor. Ancak güçlü milenyum kadınları kendi bedenleri üzerinde söz sahibi olduklarını ustaca kanıtlıyor.
Düşünecek olursak, kendine ait bir parçaya hayat verme yetisi kadınlara verilmiş eşsiz bir armağan. Bunu kabul edip anne olmayı seçen kadınların üstlendikleri sorumluluk ise tarif edilemeyecek kadar büyük. Çünkü kendilerinden başka hiçkimseyi önemsemedikleri bencil hayatlarından vazgeçmek adeta bir eşikten atlamak gibi. Özgürce karar verdikleri yaşamlarından, boş zamanlarından ödün veren, önceliklerini tamamen değiştiren kadınlar seçimlerinden mutlu. Çünkü onlar için sadece  ‘Anne’ diye seslenilmek bile tarifsiz bir şükür sebebi.
Değişen dünya şartlarında alışılagelmiş bir toplumsal bakış açısı olan, kadınların hayata atılırken öncelikli olarak 30’lu yaşlarına gelmeden aile kurması ve hemen ardından anne olması fikrini dayatmak bir hayli yanlış. Çünkü artık kadınlar hayatın neresinde duracakları konusunda karar verecek ve uygulayacak özgür iradeye sahipler. Başkalarının kadınların çocuk sahibi olması gerektiğine inanması, bunun herkes için doğru olduğu anlamına gelmiyor.
Anne olmakla olmamak arasında gidip gelen kadınların ise; hangi seçimin kendileri için en iyi ve en doğru olduğuna karar vermeleri için aşağıdaki soruları kendilerine sormaları, öncelikli hedeflerini, planlarını ve hayallerini belirlemekte onlara yardımcı olabilir.
Kendim için hayattan ne istiyorum?
Kendim için neyin önemli olduğunu düşünüyorum?
Önümüzdeki beş veya on yıl içinde neyi başarmayı umuyorum?
Bir çocuğa sahip olmak, bunları başarmamda bana nasıl yardımcı / engel olabilir?
Beş yıl sonra kendim için neyi planlıyorum?
Bir çocuğa sahip olmak bu planları nasıl değiştirir?
Benim için hangi seçimlerin önemli olduğunu hissediyorum?
Ebeveyn olsaydım, ilgi alanlarımdan ve alışkanlıklarımdan vazgeçmem gerekir miydi?
Bir çocuğa sahip olmak beden ve ruh sağlığımı nasıl etkiler?
Anne olmak kariyer planımı değiştirir mi?
Bir çocuğu büyütmek ve kariyerimi aynı anda sürdürmek için enerjim var mı?
Hayatımın büyük bir bölümünde en az 18 yaşından küçük bir çocuğa karşı sorumlu olmaya istekli miyim?
Hayatımın büyük bir bölümünü çocuğumun iyiliği için kaygılanmakla mı geçirmek istiyorum?
Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.

Yukarı