Ana Menü

Akne Tedavisi ve Benzoil Peroksit

Shares
Dikkatlice Oku

D’She Style tavsiye eder🔝

Cilt problemlerinin başında gelen akneler ve sivilceler ile başa çıkmaya çalışmak birçok kadın için oldukça zorlu bir süreç halini alıyor.

Hormonsal nedenler, beslenme şekli, mevsimler etkiler ile birlikte cilt yapısının türü akne oluşumuna yol açıyor.

Akne ve sivilce tedavisinde ise etkili birleşimi ile benzoil peroksit içeren ürünler, çözüm yaratan alternatiflerin içinde ilk sırada. Benzoil peroksit cilde nüfuz ettikten sonra, iltihaplanmaya neden olan akne bakterilerini öldüren oksijeni serbest bırakır.

Aynı zamanda, benzoil peroksit keratolitiktir, yani ölü deri hücrelerinin pul pul dökülmesini teşvik eder. Ölü deri hücrelerinin dökülmesi ise akne üretiminde başka bir unsur olan gözeneklerin açılmasına yardımcı olur.

Ayrıca, benzoil peroksidin cildin yağ üretimini azaltıcı ve kızarıklığı engelleyici bir anti-enflamatuar olarak hareket ettiği söylenir, ancak maalesef bu iddialar tam olarak doğrulanmamıştır. Bununla birlikte, benzoil peroksit içeren birçok ürün bazı anti-inflamatuar bileşenler de içerir, bu nedenle pekçok faydasını görebilirsiniz.

Benzoil Peroksitin Faydaları Nelerdir?

• Çok basit bir şekilde, benzoil peroksit akneyi ortadan kaldıran bir etkendir. Herhangi bir akne ile mücadele ettiğinizde, onu ortadan kaldırmak ve geri gelmesini önlemek için benzoil peroksiti kullanabilirsiniz.

• Benzoil peroksit, antibiyotik direncini önlemeye yardımcı olabileceğinden, antibiyotiklerle birlikte kullanılabilir.

• Benzoil peroksit çok hızlı etki eder ve cilde uygulamak ise çok basittir.

• Hafif bir ekfoliyant olarak, benzoil peroksit gözenekleri tıkayan cilt hücresi oluşumunu önleyebilir.

Bu liste uzun süre görünse de, benzoil peroksit yan etkilerinin çoğunun hafif, geçici, oluşma olasılığı düşük veya sadece doğru şekilde kullanmadığınız takdirde ortaya çıkacağını unutmayın. Tüm bu nüansları ise yan etkilerin üzerinden giderek inceleyelim.
Cilt tahrişi
Benzoil peroksit, cildi tahriş etme potansiyeline sahiptir, bu da cilt yüzeyinde hassas ve kırmızı bir görünüme sebep olur. Bu durum herhangi bir güçlü cilt bakımı ile birlikte kullanıldığında ortaya çıkabilir. Bu yüzden, örneğin ön kol gibi vücudun başka bir yerindeki küçük bir alan üzerinde test etmek önemlidir. Eğer test esnasında şiddetli tahriş meydana gelirse, benzoil peroksit kullanmaktan kaçının. Eğer sürekli kullanımdan sonra gerçekleşirse, kullandığınız sıklığı azaltabilirsiniz.
Cilt kuruluğu
Cilt soyma etkisi nedeniyle, bazen çok sert jellerde formüle edilmiş olmasından dolayı, benzoil peroksit ciltte kuruluğa neden olabilir. Nemlendirici bir krem genellikle benzoil peroksitten ötürü gerçekleşen kurumayı önlemek için yeterlidir, ancak eğer devam ederse, ya benzoil peroksiti ne sıklıkta kullandığınızı göz önünde bulundurun ya da öncesinde bir nemlendirici veya serum kullanın.
Güneş Işınlarına Duyarlılık
Benzoil peroksit, cildin güneşe duyarlılığını artırır, bu yüzden kesinlikle iyi bir güneş koruyucu ile birlikte kullanılmalıdır. Güneş koruyucuyu düzenli olarak kullandığınızda endişelenmenize gerek yok. Sadece  güneş hassasiyetinin farkında olun.
Beyazlatıcı Etkiye Dikkat!
Benzoil peroksit, bir çeşit peroksittir, yani ağartıcı gibi davranabilir. Saç veya kaşlarınızın yanında benzoil peroksit ürünlerini kullanırken dikkatli olun. Ayrıca yatmadan önce kullandığınızda yastık kılıflarınıza değdiğinde ağartıcı leke bırakması da mümkün. Havlularınızda benzer durumun söz konusu olmaması için BP uyguladıktan sonra ellerinizi yıkamamaya dikkat edin.
Benzoil peroksit bir pro-oksidan ve akneyi öldüren oksijendir. Pro-oksidan etkisinin, cilt yüzeyinde serbest radikal hasarına neden olabileceği ve erken yaşlanma olasılığınızı hafifçe artıracağı olasıdır. Bu nedenle, yeşil çay ekstresi, C Vitamini, E Vitamini ile diğer birçok doğal özler ve yağlar gibi antioksidanlar bakımından zengin olan nemlendiriciler veya serumlar ile birlikte benzoil peroksidin kullanılması önemlidir.
Hamileler Benzoil Peroksit Ürünlerini Kullanabilir mi?
Hamilelik sırasında birçok kadın aniden hormonal akne ile başa çıkmaya başlar. Ancak hamilelelerde benzoil peroksit kullanılmasının güvenli olduğu tespit edilmemiştir. Doktorunuzla konuşmanız en iyi tercih olacaktır.
Benzoil Peroksit ve Akne Tedavileri
Benzoil peroksidin cilt yüzeyindeki sivilceleri temizlenmesine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır, ancak % 10’un, %5 veya % 2,5’ten daha iyi etki göstereceğine dair bir kanıt yoktur. Bu nedenle, genellikle düşük bir oranda benzoil peroksit ile başlanması ve cildin alt katmanında etki sağlamazsa daha yüksek bir konsantrasyona gidilmesi önerilir.
Sivilce ve akne problemlerinde Bp kullanmaya karar verilirse, benzoil peroksit losyonu ile başlamak en doğrusudur. Losyonlar, her zaman daha fazla nemlendirici bileşenler içerme eğilimindedir. Benzoil peroksit cildi kurutabilir, bu da herhangi bir cilt tipine yararlı olmaz, çünkü cilt kuruluğu tahrişe yol açabilir.
Sivilcelerden muzdaripseniz ve cildiniz aşırı derecede yağlı değilse, kesinlikle bir benzoil peroksit losyonunu tercih edin. Aşırı yağlı cildiniz varsa, benzoil peroksit jellerini tercih edebilirsiniz. Jeller daha az nemlendirici içerirler.
Son olarak, benzoil peroksit temizleyicilerden bahsetmek gerekirse;  pek çok benzoil peroksit temizleyici nemlendiriciler, losyonlar ve kremler kadar etkili değildir. Ancak, çok hassas bir cilde sahip olan kişiler için benzoil peroksit temizleyicileri gerçekten iyi bir seçenek olabilir, çünkü benzoil peroksit cilt üzerinde uzun süre kalmaz, dolayısıyla cildi tahriş etmek için fazla zaman yoktur.
Bir benzoil peroksit temizleyiciyi kullanmayı tercih ederseniz, durulamadan önce bir iki dakika boyunca cildinize oturmasını sağlayın, böylece BP’nin etki etmesi için zaman sağlanır.
Benzoil Peroksit Nasıl Kullanılır?
• Çoğu marka, günde iki kez benzoil peroksit kullanmanızı önerir. Ancak, günde sadece bir kez, en az bir hafta boyunca kullanmaya başlamanın daha iyi olabilir. Eğer gerekirse günde iki defaya geçilebilir.
• Çok fazla ürünle dolu bir cilt bakımı rutininiz varsa veya başka akne temizleme ürünleri kullanıyorsanız, aslında günde bir kez benzoil peroksit kullanarak gereken etkiyi fazlasıyla sağlarsınız.
• Herhangi bir üründe olduğu gibi benzoil peroksit kullanmaya temizlenmiş cilt ile başladığınızdan emin olun. Eğer köpük veya jel temizleyici kullanırsanız, cildinizi sağlıklı ve güçlü tutmak için 5.6’nın altındaki bir temizleyiciyi tercih etmeniz önemlidir. Temizleyicinin tüm kalıntılarının durulama esnasında gittiğinden emin olun.
• Benzoil peroksitli bir temizleyici kullanıyorsanız, hala nemliyken cildinize masaj yapın. Yukarı, dairesel hareketleri kullanın ve çok sert olmamasına dikkat edin. Masaj yaptıktan sonra, benzoil peroksidin etki etmesine izin vermek için cildinizde birkaç dakika bekletin. Sonra durulayın ve cilt bakım rutininizin geri kalanını yapın.
• Benzoil peroksit kesinlikle göz çevresine uygulanmamalıdır. Sadece sorunlu bölgelere uyguladığınızdan emin olun.
Makalede geçen öğeler bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir tıbbi bilgi içermez. Tüm sorunlarınız için lütfen öncelikle bir uzmana danışın.
Daha iyi bir sen olmak için D’She Style’da kalın.
Yukarı